Cenné víťazstvo Gavendu v Tábore

Sportnet|31. okt 2005 o 00:00

Úradujúci svetový šampión a líder svetového rebríčka UCI v cyklokrose Belgičan Sven Nijs vyhral sobotňajšie druhé podujatie 10Na známom 2800 m

Na známom 2800 m okruhu v okolí rybníka Komora v ideálnom slnečnom počasí (13 stupňov Celzia) súťažilo v kategórii muži-elite 56 zástupcov z 13 krajín, medzi nimi 13 majstrov sveta. Nechýbalo kvarteto Slovákov, z ktorých bol opäť najlepší Milan Barényi (31. miesto), bodovali aj Václav Metlička (34.), jazdiaci tréner Róbert Glajza (35.) a Róbert Bachratý (49.). Klasifikovali 52 pretekárov. Réžiu pretekov zobrali od samého začiatku do rúk domáci českí reprezentanti, krorí nasadili veľmi rýchle tempo a odmietli úvahy, že sa bude viac taktizovať ako pretekať. Vo vedúcej trojici bol mimoriadne aktívny Petr Dlask, obhajca minuloročného prvenstva Kamil Ausbuher a pridal sa k nim Holanďan Gerben de Knegt. Pribúdajúci náskok nebol po vôli najmä Belgičanovi Svenovi Nijsovi, ktorý spolu s krajanom Bartom Wellensom a ďalším Čechom Martinom Zlámalíkom začali stíhať vedúce trio a od 4. kola už jazdila vedúca šestica. Poradie sa priebežne menilo, ale ich náskok sa ukázal rozhodujúci, pričom najviac síl mal vo finiši skvelý Nijs. "Cieľ zabodovať v Tábore sme splnili, dokonca aj Bachratý dostane 5 bodov, čo je vôbec jeho prvý bodový zisk v SP. Výsledok, najmä Barényiho, mohol byť lepší, dlho jazdil okolo 20. miesta, ale v polovici pretekov dostal defekt a potom sa prepadol nižšie. Naša úloha bola o to ťažšia, že sme štartovali zo zadných pozícií a vzhľadom na rýchlu trať i tempo pretekov sa pelotón roztiahol, takže bolo veľmi ťažké prebojovať sa viac dopredu," povedal po pretekoch Róbert Glajza. Radosť mal aj z Podbrezovčana Róberta Gavendu, ktorý vyhral kategóriu juniorov v 5. pretekoch seriálu Budvar cupu.

Výsledky: 1. Sven Nijs (Bel.) 57:19 min, 2. Petr Dlask + 4, 3. Kamil Aubuher (obaja ČR) + 14, ... 31. Milan Barényi + 2:52 min., 34. Václav Metlička + 3:08, 35. Róbert Glajza + 3:15, 49. Róbert Bachratý (všetci SR) - 1 kolo. 5. preteky Budvar cupu- juniori: 1. Róbert Gavenda (ŽP Šport Podbrezová), 2. David Menger (Budvar Tábor), 3. Jiří Polnický (Empella Czech team),...6. Marián Šimora (Podbrezová).