preverovania kontroverzného programu Ropa za potraviny, v ktorých sa spomína aj KSS a tri slovenské firmy ako subjekty údajne obchodujúce s režimom Saddáma Husajna.
Úlohu ministerstva zahraničných vecí vidí v tom, že tieto dokumenty odovzdá orgánom, ktoré sú na Slovensku zodpovedné za vyšetrovanie takýchto záležitostí. Rozhodujúce bude podľa ministra to, či sa dokáže, že tieto subjekty porušili slovenské zákony. "Od toho sú na Slovensku orgány a inštitúcie, ktoré takúto činnosť určite urobia a podľa mňa budú konať, budú postupovať v súlade s tým, k akým záverom sa dopracujú," dodal Kukan.
O obchodovaní KSS s Husajnovým režimom informovali v sobotu denníky SME a KORZÁR s odvolaním sa na správu OSN o programe Ropa za potraviny, ktorú v piatok zverejnili po 19 mesiacoch vyšetrovania. Program trval od roku 1996 do roku 2003. KSS mala získať 2,5 milióna barela ropy prostredníctvom ruskej firmy ACTEC. Mohla na tom zarobiť až 2,3 miliardy korún, ale nie je vylúčené, že dostala len zlomok. KSS takéto obvinenia odmietla.
Medzi firmami, ktoré obchodovali s Irakom v rámci programu Ropa za potraviny, sú na zozname aj tri slovenské: Unimpex, Sigma Slovakia a Poľnochem.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.