skupine príslušníkov Slovenskej pospolitosti - národnej strany v tradičných čiernych uniformách pri spomienke na černovských martírov v Černovej pri Ružomberku. Na rozdiel od podobnej sobotňajšej akcie v Modre, neskončila akcia stretmi s políciou.
Akciu sprevádzali prísne policjané opatrenia a kontroly. Po skončení pietneho aktu na černovskom cintoríne, polícia zadržala na príkaz bratislavského prokurátora vodcu Slovenskej pospolitosti Mariána Kotlebu a zaistila časť straníckych materiálov.
Ľudí, ktorí od rána prichádzali na svätú omšu do černovského kostola, prekvapili kordóny ozbrojených policajtov so psami. Staršia pani, ktorá sa evidentne ponáhľala na omšu, sa pri pohľade na ťažkoodencov zľakla, otočila sa a prešla do kostola druhou uličkou. Nie príliš nadšene reagovali aj ďalší Černovčania. "Neviem, čo sa to tu deje. Nerozumiem tomu. Normálmne som sa zľakla," reagovala stará pani s bibliou v ruke.
Miestny farár Jozef Trstenský tvrdí, že prítomnosť množstva ozbrojených policajtov na cirkevnej pôde, bola neprimeraná. "Neviem prečo armáda takto deklarovala svoju silu. Nič by sa nebolo stalo, tak ako po iné roky. Cintorín je posvätné miesto, ozbrojení policajti tam nemali čo robiť," konštatoval farár. Trstenský prehlásil, že sa bude sťažovať.
Policajná akcia v Černovej bola reakciou na sobotňajšie zhromaždenie pospolitosti v Modre, ktoré polícia rozohnala. Dôvodom boli letáky s programom strany. Polícia tvrdí, že sú v ňom prvky napĺňajúce skutkovú podstatu trestného činu podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov, konkrétne šírenie xenofóbnych antisemitských nálad, otvorené odmietanie princípov parlamentnej demokracie a spochybňovanie základných ústavných práv určitých skupín obyvateľov. Aj napriek tomu, že stranícky program členovia pospolitosti rozdávali aj v Černovej, polícia nezasiahla.
Kotleba ešte pred zadržaním vyhlásil, že zásah v Modre je paralelou s černovskou tragédiou spred 98 rokov, kde po zásahu žandárov zahynulo 15 ľudí. "Jediný rozdiel je v tom, že do nás zatiaľ nestrieľali. Nenecháme sa zastaviť. Ako povedal Hlinka, budem pracovať dovtedy, kým z tohoto, nazvime to, zhnitého Slovenska nebude Slovensko slovenské, kresťanské a biele," vyhlásil vodca Kotleba.
Kandidát na župana v Košickom samosprávnom kraji Slavomír Jančok označil policajný zákrok za protiústavný a prirovnal ho k novembru 1989. "Nič sa nezmenilo, uniformy, ani myslenie," povedal na margo policajtov v bielych prilbách so štítmi.
V súvislosti so zásahom v Modre Slovenská pospolitosť požiada prezidenta Ivana Gašparoviča o audienciu a na 17. novembra pripravuje protest pred Prezidentským palácom.
Daniel VRAŽDA
Autor: IV. LIGA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.