Veď skutočnosť, že Pavol Rusko má prísť o vplyv v televízii, ktorú dirigoval 9 rokov, neocení vysoko zaiste len Vladimír Palko. Fakt je ten, že 9 z 10 tzv. mediálnych analytikov by na otázku, že "čo považujete za najväčšiu deformáciu slovenského mediálneho priestoru?", odpovedalo, že spravodajstvo Markízy (resp. celkový vplyv TVM). Nie je to celkom pravda, nám ale zostáva ešte vyriešiť, či prevod kontrolného podielu na CME ohlasuje naozaj koniec deformácií, alebo je to len - fikcia (finta??).
Už pri vypuknutí zmenkovej aféry sa objavili názory, ktoré tento škandál vnímali ako spravodajskú hru smerom k umenšeniu Ruskovho vplyvu ako osoby. Pričom nitky vraj siahali až k spolumajiteľom Markízy. Mali vraj dobré motívy; hoci zákonný dôvod proti predĺženiu vysielacej licencie TVM neexistuje, Ruskov totálny konflikt záujmov v najvyššej politike by licenčné konanie mohol poriadne skomplikovať. Nebolo to tak dávno, aby sme si nepamätali, že bola snaha odstrániť ho nielen z postu ministra hospodárstva, ale aj predsedu ANO. Tá však k úspechu neviedla. Konflikt záujmov - hoci v menšom - teda pretrvával. Čiže aj dôvod odpratať ho z TVM za každú cenu...
Môžeme na konšpirácie veriť či neveriť. Transakcia, ktorá sa teraz zavŕšila, ale o ktorú sa CME pokúšala už roky, je silným svedectvom, že pred licenčnou procedúrou začali s upratovaním, ktoré mali a mohli vykonať i podstatne skôr. Až úsmevná je agentúrna správa, ktorá hovorí, že zástupcovia CME sa stretli s členmi RRTV, aby ju informovali, že "vydajú manuál pre spravodajstvo a dávajú záruku, že bude objektívnejšie". Teraz to majú naozaj plne v rukách, ale nič im nebránilo starať sa už aj v situácii, keď americkí vlastníci mali hlasovaciu väčšinu len v ekonomických rozhodnutiach. CME niesla i doteraz za vysielanie spoluzodpovednosť. To by si mal zapísať za uši každý člen RRTV.
Na to, ako CME dodržiava sľuby, dá odpoveď samotné spravodajstvo. Dlhodobá korekcia, čiže nielen do termínu obnovenia licencie, je bez hlbokých personálnych zmien predstaviteľná len veľmi ťažko. CME ich ohlasuje do konca roka - v poriadku. Ale pozor. Bude to iba kozmetika, ak sa zmena obmedzí na Vieru Ruskovú na poste vedúcej vydania. Jej manželovi sa dá veriť, že netelefonoval do redakcie každý deň. Obraz spravodajstva výrazne dotváral najmä "neformálny vplyv" na niektorých redaktorov, ktorým sa Rusko často chválil. Ak máme deklaráciu brať vážne, vykopnúť musia aspoň tých, ktorí preukázateľne manipulovali a slúžili.
Uvidíme, do akej miery samotná CME túto novú rolu zvládne. Treba totiž vedieť, že spoločnosť multimiliardára Laudera sa síce tvári ako strategický investor, ale správa sa ako finančný. To znamená, že ju zaujíma výlučne biznis a zisky z neho, nie podoba a úroveň samotnej televízie. Na rozdiel od iných mediálnych investorov, pôsobiacich v strednej a východnej Európe (RTL, MTG, SBS), CME nenasadzuje vlastných ľudí do programových a tvorivých pozícií. Tie necháva v rukách domácich, väčšinou menšinových spoluvlastníkov. Presne tak sa správala na Nove za Železného éry a v línii pokračuje i teraz. Ukrajinská televízia Studio 1 + 1, kde je CME väčšinová, ešte týždeň po vypuknutí tzv. oranžovej revolúcie podporovala ako o dušu prezidenta Kučmu, lebo vysielanie tvorili jemu spriaznení spoluvlastníci... Podobné správy chodia aj z Rumunska, kde CME ovláda i troch káblových operátorov. Strategický investor je taký, ktorý sa nestará len o ekonomiku a marketing, ale aj know-how a firemnú kultúru - napríklad US Steel v Košiciach, ktorý zmenil železiarne po Rezešovi na nepoznanie... CME nie je z tejto branže a to, čo sľúbila RRTV, by znamenalo v jej profile úplné nóvum. To, čo táto firma doteraz dokázala a vie, je prevádzať zisky zo strednej Európy na Bermudy, kde kvôli daniam sídli (a plátať Lauderove straty v inom podnikaní).
Apropo - zisky. Ak je pravdou, že úplné ovládnutie TVM stálo CME necelých 30 miliónov USD (cca 950 mil. Sk), tak so slovenským televíznym trhom je to mimoriadne bledé. Transakcia s Novou pred rokom, kde síce CME nakupovala z nuly, ale do rozhodovacej i ekonomickej väčšiny, stála Ronalda Laudera 15 miliárd Kč - čiže zhruba dvadsaťkrát viac (1 Kč - 1,3 Sk) ako ovládnutie Markízy... Lacná firma. Rusko získal za zvyšky svojich podielov v Markíze nepomerne menej, ako jediný zo zakladateľov Novy - Peter Kršák - za svojich 16 percent... Ten dostal od PPF, ktorá predávala akcie pre CME, viac ako miliardu Kč, Rusko získa asi desatinu z 30 mil. USD... Vysvetlenie ešte môže byť, že rovnako súrne, ako potrebovala CME nakupovať, musel Pavol Rusko predávať. Mohlo sa mu totiť prihodiť, že keby kvôli nemu padla licencia, zostali by mu v portfóliu už len dlhy a žiadne aktíva. Hahahaha.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.