vybudovaní novej továrne na výrobu pneumatík, jednoznačne kvôli nejasnosti pravidiel pre poskytovanie individuálnej štátnej pomoci. Uviedla to Dagmar Hlavatá z referátu pre komunikáciu a vzťahy s verejnosťou Ministerstva hospodárstva SR. "Slovenská strana vyvinula úsilie oficiálnymi diplomatickými cestami, aby sa uskutočnili rokovania so spoločnosťou Hankook o nových podmienkach štátnej pomoci, ktoré môže vláda SR akceptovať pri umiestnení investície na Slovensku. Reakcia spoločnosti na našu novú ponuku bola pozitívna, preto sme predpokladali, že šance Slovenska získať investíciu sú stále otvorené. Ak sa spoločnosť Hankook už rozhodla umiestniť svoju investíciu do Maďarska, neostáva iné len toto rozhodnutie akceptovať," dodala Hlavatá.
Skutočnosť, že spoločnosť Hankook neumiestni svoju investíciu na Slovensku, napriek tomu nevníma MH ako neúspech. "Slovensko v budúcom období v zmysle pravidiel poskytovania individuálnej štátnej pomoci, ktoré vláda schválila minulý týždeň, bude preferovať investície do ekonomicky slabších regiónov s vysokou nezamestnanosťou, ktoré prinesú výrobu a činnosti s vyššou pridanou hodnotou a kvalitatívne nové pracovné miesta s vyšším ohodnotením," povedala Hlavatá.
Investíciu Hankook malo pôvodne získať Slovensko. Slovenská vláda však začiatkom júla neschválila investičnú zmluvu kvôli výške investičných stimulov, ktoré navrhoval bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko. Po neschválení stimulov Slovensko následne stratilo pri rokovaniach exkluzivitu.
Stimuly mali dosiahnuť úroveň 21 % z celkovej investície, čo predstavuje viac ako 4 mld. Sk. Podľa vtedajších vyjadrení premiéra Mikuláša Dzurindu by však pre Slovensko bola akceptovateľná štátna pomoc pre Hankook iba vo výške 6 % z ceny investície a najviac 1 mil. Sk štátnej dotácie na jedno pracovné miesto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.