Berlusconim ukladali údajne tzv. čierne sumy peňazí. Desať z kont sa nachádza vo Švajčiarsku, jedno v Lichtenštajnskom kniežatstve. Včerajšie vydanie talianskeho denníka La Repubblica informuje, že vyšetrovatelia už nadviazali kontakty s kolegami z Bernu, aby s ich pomocou vypátrali osoby, ktoré bankové kontá otvorili. Milánska prokuratúra vychádza z toho, že švajčiarski vyšetrovatelia by mohli otvoriť bankové kontá na Berlusconiho objednávku.
Sedem ďalších bankových kont, ktoré sú spojené so spoločnosťou Fininvest, sa našlo už počas uplynulého týždňa. Milánska mediálna skupina Mediaset, ktorú kontroluje práve Fininvest, však spojenie medzi spoločnosťou a odhalenými 11 kontami odmieta.
Vyšetrovania týkajúce sa zahraničných bankových kont môžu Berlusconimu uškodiť. Taliansky premiér totiž dúfa, že premiérsky post obháji aj v parlamentných voľbách 9. apríla a do kresla ministerského predsedu si zasadne už po piaty raz.
V piatok sa v Miláne uskutočnilo prvé súdne pojednávanie, počas ktorého musí sudca rozhodnúť, či sa voči Berlusconimu začne ďalší proces. Berlusconimu, prezidentovi televízneho koncernu Fininvest v Miláne Fedele Confalonierimu, ako aj ďalším 12 manažérom a poradcom mediálnej spoločnosti vyšetrovatelia vytýkajú podplácanie a krátenie daní.
Berlusconiho finančná aféra však siaha až za hranice Talianska. Vyšetrovatelia skúmajú aj činnosť londýnskeho právnika Davida Millsa, manžela britskej ministerky kultúry, médií a športu Tessy Jowellovej. V Millsovom prípade ide o netransparentný predaj práv na vysielanie filmov. Existuje podozrenie, že Berlusconi platil právnikovi za krivé výpovede, prípadne tieto platby nariadil.
Berlusconi všetky obvinenia popiera. Prokuratúra v Miláne sa usiluje objasniť existenciu čiernych kont a nelegálneho financovania strany, ktoré sa ešte v 90. rokoch spájali s Berlusconiho spoločnosťou Mediaset. Talianski vyšetrovatelia podozrievajú Millsa, že na britských Panenských ostrovoch vybudoval sieť spoločností, ktoré prepierali Berlusconiho čierne milióny a posielali ich na legálne kontá mimo územia Talianska. Talianski vyšetrovatelia sa finančnými nezrovnalosťami Berlusconiho, Confalonieriho a manažéra Giorgia Vanoniho, ktorý zodpovedal za zahraničné dcérske spoločnosti Fininvestu, zaujímali už v uplynulých rokoch. Berlusconiho a jeho dvoch najbližších spolupracovníkov obvinili z falšovania účtovných podkladov a krátenia daní. Polícia vyšetruje taktiež činnosť Candie Camaggiovej, bývalej vedúcej spoločnosti Fininvest Service SA so sídlom vo Švajčiarsku, a pôsobenie Paola Del Bue, člena direktória Arnskej banky v Lugane. Del Bue je podozrivý z prepierania peňazí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.