zaplatiť napríklad občan, ktorý vymáha od štátu peniaze, lebo o ne prišiel vinou zlého rozhodnutia úradníkov. Doteraz sa mohol so štátom súdiť zadarmo.
Návrh zákona predložilo ministerstvo financií, ale v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti. To zdôvodňuje zavedenie poplatku tým, že bol údajne vysoký počet žalôb na štát o náhradu škody, ale boli vraj neopodstatnené.
Ľubomíra Miklovičová z ministerstva spravodlivosti povedala, že občania žalovali štát niekedy aj za údajné miliardové škody a zavedením poplatku "chceme znížiť počet neopodstatnených žalôb". Sťažiť prístup k spravodlivosti by sa podľa nej nemal, lebo ak bude občan v spore úspešný, poplatok sa mu vráti.
Iný názor má Slovenská advokátska komora, ktorá rastúce poplatky odmieta.
Okrem iného budú drahšie aj rozvody. Namiesto tisíc korún budú rozvádzajúci sa manželia platiť 5-tisíc a advokáti sú presvedčení, že to sťaží prístup občanov k spravodlivosti. "Nepoznáme obdobu takých vysokých súdnych poplatkov v žiadnej susednej krajine," tvrdí hovorkyňa komory Nadežda Ondrišová.
Komora si myslí, že chudobní ľudia si budú musieť na rozvod požičať alebo zostať "v neusporiadanom manželstve", prípadne požiadať súd, aby ich od poplatku oslobodil.
Ondrišová sa obáva, že zavedenie poplatkov pri sporoch o náhradu škody má jediný cieľ: "obmedziť podávanie žaloby sociálne slabšími občanmi".
Zuzana Dlugošová zo združenia Občan a demokracia považuje za chybu, že štát reaguje na nárast počtu žalôb zvyšovaním poplatkov, ale zároveň to nepovažuje za obmedzenie prístupu občanov k spravodlivosti. Možnosť oslobodiť od poplatku niektoré skupiny obyvateľov totiž zostane.
(rp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.