ostáva jednotlivým rozpočtovým kapitolám dočerpať vyše sto miliárd z 320-miliardového štátneho rozpočtu. Vďaka neschopnosti úradov priebežne míňať vyčlenené peniaze bol deficit štátneho rozpočtu ku koncu októbra len mierne nad piatimi miliardami korún. Za rovnaké obdobie minulého roka bol šesťkrát vyšší a na celý tento rok je naplánované mínus 61,5 miliardy korún.
Meškajú europrojekty
Ministerstvo dopravy by malo podľa predbežných výkazov za dva mesiace minúť 14,4 miliardy korún, teda viac ako polovicu celoročného plánu. "Každým dňom nám prichádzajú faktúry za výstavbu diaľnic. Napríklad teraz ideme Národnej diaľničnej spoločnosti uhradiť miliardu," povedal hovorca rezortu Tomáš Šarluška.
"Celkový objem peňazí, ktoré zostávajú do konca roka, však takmer určite nedočerpáme," doplnil. Pôjde najmä o peniaze určené na štátnu spoluúčasť na projektoch financovaných z eurofondov. Neplánovane sa totiž zastavila napríklad výstavba diaľničného úseku Mengusovce - Jánovce, súdny spor zastavil aj výstavbu rýchlocesty medzi Žiarom nad Hronom a Hronským Beňadikom. Pre problémy s výkupom pozemkov sa zrejme nestihne včas zrealizovať ani železničná investícia v Novom Meste nad Váhom. "Presnú sumu, ktorú si budeme chcieť presunúť do budúceho roka, budeme vedieť vyčísliť až neskôr," dodal Šarluška.
Jednotlivé rozpočtové kapitoly majú ministerstvu financií do 20. novembra nahlásiť, aké nevyčerpané sumy si budú prenášať do roku 2006. "Na rozdiel od minulosti nás už nemusia žiadať o povolenie presunutia výdavkov na ďalší rok. Majú len oznamovaciu povinnosť," poznamenal poradca ministra financií Peter Papanek.
Priame platby až v decembri
Presúvať sa bude aj v rezorte pôdohospodárstva. Tam im na posledné dva mesiace zostalo 14,6 miliardy korún, teda skoro 70 percent celoročných peňazí. "Väčšina peňazí pôjde na národný doplatok k priamym platbám pre farmárov. Tieto peniaze sa čerpajú až v decembri," vysvetlila hovorkyňa Katarína Czajlíková. Celkovo by na priame platby malo ísť 7,5 miliardy korún, ďalšie tri miliardy ešte pôjdu na podporu znevýhodnených oblastí. Zvyšok si chcú previesť do roku 2006.
Rekordérom v nečerpaní peňazí je aj rezort životného prostredia. Z pridelených 5,1 miliardy korún musia minúť ešte 3,2 miliardy. Do uzávierky nám dôvody nevysvetlili. Ide pritom o rezort, ktorý má v budúcom roku zaznamenať najväčšie navýšenie svojich výdavkov.
Ministerstvo obrany tiež mešká, za dva mesiace by malo dočerpať vyše tretinu celoročného rozpočtu. Nič si však na ďalší rok nechať nemienia. "Plnenie úloh programového plánu a čerpanie plánovaných finančných prostriedkov je v našom rezorte priebežne monitorované a hodnotené tak, aby boli vytvorené predpoklady na splnenie plánovaných úloh a vyčerpanie pridelených finančných prostriedkov do konca kalendárneho roka," povedal hovorca Zenon Mikle.
Veľa sa neušetrí
Ministerstvo financií sa zatiaľ nechce vyjadrovať, či neschopnosť rezortov čerpať peniaze bude zohľadňovať pri príprave ďalších rozpočtov. "Zatiaľ je to predčasné. Počkajme do toho 20. novembra, keď uvidíme, aké peniaze sa presunú do ďalšieho roka a aké budú dôvody," povedal Papanek.
Trištvrteročný hodnotiaci materiál o vývoji ekonomiky, ktorým sa bude tento týždeň zaoberať vláda, predpokladá, že za celý rok by sa mal schodok štátneho rozpočtu oproti plánu zlepšiť o necelé štyri miliardy korún: o 2,5 miliardy by mal byť lepší výber daní, výdavky by mali byť oproti rozpočtu nižšie o niečo vyše miliardy. Za zostávajúce dva mesiace by sa tak mal v hospodárení vlády vytvoriť dodatočný deficit za vyše 52 miliárd korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.