Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Uznanie košickým kadetom od ruských a fínskych trénerov

Klajpeda Slovenskí voľnoštýliarskí kadeti otestovali svoje schopnosti na kvalitne obsadenom 7. ročníku medzinárodného turnaja v zápasení Müsř Viltys

v litovskej Klajpede. Vrátili sa z neho s dvomi víťazstvami, tromi striebornými a jednou bronzovou medailou. Potešiteľné je, že až piati zo šiestich medailistov zápasia za Lokomotívu Košice. Najúspešnejší v Klajpede bol v súčasnosti najlepší voľnoštýliarsky kadet v SR Dan Pálinkáš z bratislavskej Dunajplavby, piaty na tohtoročných majstrovstvách Európy v albánskej Tirane, ktorý vyhral kategóriu do 76 kg. Rovnaký úspech, no v hmotnostnej kategórii do 54 kg, zaznamenal Richard Hudec z Lokomotívy Košice. Zo striebra sa tešili ďalší účastníci európskeho šampionátu z košického klubu Jaroslav Stoklas a Marián Hutňan, i Jakub Kačeňák. Bronz vybojoval ich oddielový kolega Daniel Sádecký, ktorý v súťaži prehral len s neskorším víťazom Pálinkášom. "Bol to naozaj kvalitný turnaj. Zišla sa na ňom početne silná konkurencia z Anglicka, Maďarska, Moldavska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Nemecka, Ruska, Bieloruska, Fínska, ktorej naši chlapci stačili, ba aj vynikali. Mali sme bohatú finálovú účasť a uznania sa nám dostalo aj od trénerov Ruska či Fínska, čo nielen mňa ale najmä chlapcov potešilo. Obsadzovanie takýchto kvalitných, i keď pomerne vzdialených turnajov sa osvedčuje. Je to správny trend a budeme v ňom pokračovať. No plánujeme aj sami organizovať podobné turnaje za účasti silnej konkurencie. Najbližšie už 19. až 20. novembra by sme mali v Košiciach privítať asi sto zahraničných pretekárov z 10 až 15 štátov. Pred ním sa slovenská reprezentácia bude pripravovať v tréningovom kempe za účasti kadetov z Ukrajiny a Nemecka," povedal tréner reprezentácie a Lokomotívy Košice Miroslav Jedlička.

Najviac spokojný bol, samozrejme, s výkonom Pálinkáša, na ktorého jeho súperi počas štyroch zápasov urobili len jeden technický bod. Veľmi dobrý výkon predviedol Hudec a dobre si počínal aj Stoklas, ktorému však zranenie kľúčnej kosti znemožnilo nastúpiť na finálový duel. Kačeňák vo finále nestačil na fyzicky disponovanejšieho súpera z Fínska a mladý, ešte len starší žiak Marián Hutňan by mal podľa Jedličku zlepšiť psychickú odolnosť, aby jeho prípadný tretí stret s rovnako starým Nemcom Matuchinom bol už úspešnejší. Hutňan mu totiž počas dvoch víkendov dvakrát podľahol, predtým v poľskej Bydgoszczi.

Umiestnenie kadetov zo SR: Hmotn. kategória do 50 kg (18 pretekárov): ...2. Jaroslav Stoklas (domovský klub Lokomotíva Košice KE). Do 54 kg (12): 1. Richard Hudec (KE), ...11. Róbert Ollé (Dunajplavba Bratislava BA). Do 58 kg (17): ...9. Erik Štefaňák (KE). Do 63 kg (19): ...2. Jakub Kačeňák, ...7. Marek Okoš, 8. Matej Deák (všetci KE). Do 69 kg (20): ...8. Michal Duba. Do 76 kg (17): 1. Dan Pálinkáš (obaja BA), ...3. Daniel Sádecký (KE). Do 85 kg (9): ...8. Jozef Jaloviar (BA). Do 100 kg (8): ...2. Marián Hutňan (KE).