činnosti SIS Viliam Soboňa v relácii Rádia Expres Fakty X uviedol, že dostal informáciu o existencii zápisu monitorovania ministra.
"A to je vážna vec, preto sa mení môj postoj k tejto kauze. Beriem to vážne, že sú tam podklady, že bol monitorovaný. Je to údajne podklad, ešte ho nemám v rukách, ktorý hovorí o monitorovaní zo strany SIS," povedal Soboňa. Ako uviedol, tajná služba má na takúto vec právo, ale otázkou pre neho ostáva, či existuje závažný dôvod, aby ústavného činiteľa "takéhoto rangu" monitorovali. Soboňa potvrdil, že jeho výbor na kontrolu SIS chce kontrolovať, či boli splnené podmienky na monitorovanie, ak k nemu vôbec došlo. "Čo ma zarmucuje je, že SIS sa k tejto veci uchyľuje. Pre mňa na odpočúvanie dotácie nie sú dôvodom," povedal.
Soboňa naznačil, že ak má zvolať rokovanie výboru k závažným kauzám, tak sám si hľadá aj dôkazy. Platí to aj v tomto prípade a spomínaný dokument nebude mať ani od SMK, ani od SIS. "Bude to od mojich zdrojov. Neviem, však či nie sú tiež súčasťou SIS," zdôraznil.
Na rokovaní parlamentného výboru musí podľa Soboňu SIS predložiť podklady, ak k takémuto monitorovaniu došlo, že bolo zákonné so súhlasom sudcu.
O existencii odpočúvania ministra Simona sa zmienil predseda SMK Béla Bugár minulý týždeň v diskusných reláciách Markíza a TA3. SMK teraz zisťuje, či za mediálnymi útokmi na jej ministrov figuruje aj SIS. Bugár je presvedčený, že ak preverovania zo strany SMK dopadnú pozitívne, tak buď padne vedenie SIS, alebo vláda. Bugár zatiaľ SIS neobviňuje, ale poukázal na to, že už v minulosti mali dvaja ministri SMK tvrdú výmenu názorov s riaditeľom SIS.
"Minister prijal tieto informácie so záujmom. Považuje za dôležité a potrebné, aby sa vyšetrilo ako to v skutočnosti je," povedala ministrova hovorkyňa Katarína Czajlíková v reakcii na Soboňovu informáciu.
SIS neodpočúvala ministra Simona, povedal to hovorca tajnej služby Vladimír Šimko s tým, že "minister Simon nebol predmetom ani odpočúvania, ani sledovania". Šimko potvrdil, že šéf tajnej služby Ladislav Pittner príde vo štvrtok 10. novembra na rokovanie parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS. "Jeden bod je vyhodnotenie činnosti SIS za prvý polrok 2005 a druhým bodom je monitorovanie predstaviteľov SMK," doplnil hovorca tajnej služby.
SIS sa dištancuje aj od odpočúvania podpredsedu NR SR Viliama Vetešku. Podľa Šimka služba nemá informácie o Veteškovom odpočúvaní. "Pán Veteška sa oficiálne písomne na SIS neobrátil. Zrejme sa neobrátil ani na orgány činné v trestnom konaní, lebo tie by nás určite vo veci kontaktovali," uviedol. Kto potom mohol Vetešku sledovať, Šimko komentovať nechcel. Veteška včera v televíznych reláciách vyhlásil, že SIS monitorovala jeho pohyby v čase, keď už pôsobil vo funkcii podpredsedu NR SR. "Ja som s tým ale nevychádzal na verejnosť a vyriešil som to," povedal. Podľa vlastných slov bol aj odpočúvaný, aj sledovaný a bolo to aj potvrdené. Súviselo to s jeho zahraničnými návštevami na Slovensku.
Či bol legálne odpočúvaný, teda so súhlasom sudcu, nebolo pre neho až tak podstatné. "Zdvihol som prst: Nerobte to, nemá to žiaden zmysel, ja sa nestretávam so žiadnymi skupinami ľudí, ani osobami, ktoré by mali byť predmetom rozvracania vnútorného poriadku v štáte," priblížil Veteška. Prerokoval to aj s parlamentným výborom a vykonal kroky, ktoré nepotrebuje zverejňovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.