regulačný úrad. Už dnes je jasné, že zdražovať sa bude. Miera zdražovania bude závisieť od regiónu a od zvolenej sadzby.
Stredoslovenská energetika už zverejnila predpokladané priemerné zvýšenie. Ceny by mali stúpnuť o šesť až osem percent. Viac to bude pre domácnosti využívajúce tarify pre nízku spotrebu. "Našou stratégiou je zvýhodňovanie elektrického vykurovania," povedal Štefan Badík zo spoločnosti. Tarify pre domácnosti s nižším odberom by tak mali na strednom Slovensku vzrásť výraznejšie ako pre domy, ktoré využívajú elektrinu na priame či akumulačné vykurovanie.
Podľa hovorkyne Stredoslovenskej energetiky Radoslavy Gbelskej chce podnik v budúcnosti ešte výraznejšie podporovať elektrické kúrenie a bojovať tak proti konkurenčnému plynu. Kúrenie plynom je zatiaľ stále o niečo lacnejšie.
Zvyšné dva rozvodné energetické závody sa k problému stavajú opačne. Podľa zistení denníka SME by sa ceny mali výraznejšie zvýšiť práve ľuďom, ktorí elektrinou kúria. Sadzby za vykurovanie majú nižšiu cenu za dodávku jednej megawatthodiny. Aby ich nedotovali ostatné domácnosti, rozdiely medzi cenami chcú distribútori znížiť.
"Pred definitívnym schválením nechceme čísla zverejňovať. Priemerné zvýšenie určite nepresiahne desať percent. Regulátor ešte pravdepodobne bude tlačiť distribútormi navrhované ceny nadol," povedal hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský.
Na rozdiel od Stredoslovenskej a Východoslovenskej energetiky sa distribútor na západe Slovenska nepotýka s poklesom odberu. Elektriny sa v tomto regióne míňa čoraz viac, čo umožňuje lepšie rozptýlenie fixných nákladov. To by mohlo znamenať, že ceny opäť stúpnu menej výrazne ako v ostatných regiónoch.
K cenám sa nechcú vyjadrovať ani na východe, rokovania s regulátorom vraj môžu ich konečnú podobu zmeniť. "Celkový nárast bude aj u nás nerovnomerný. Výraznejší bude skôr pri sadzbách za vykurovanie," povedal Boris Peško z Východoslovenskej energetiky.
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.