preberieme zvyklosti, ktoré by mohli uľahčiť strastiplné štúdium na strednej škole. Medzi jeden zo vzorových štátov určite patrí Švédsko. Prepadnutie je tam neznáma vec a žiak môže test opakovať dovtedy, kým neuspeje. Škandinávski študenti by sa taktiež pousmiali nad otázkou či majú známku zo správania. Priestupok učiteľ rieši medzi štyrmi očami, pri vážnych prípadoch zavolá rodičov. Neexistujú tu rodičovské združenia v našom slova zmysle, ale tzv. "pohovory o vývoji" prebiehajúce dva trikrát ročne, pričom prítomnosť samotného dieťaťa nie je neobvyklá. Vzťahy medzi študentmi a učiteľmi sú veľmi otvorené nielen na severe Európy, ale aj v Španielsku, kde sa často obe strany navzájom oslovujú krstnými menami. Stres z prijímacích pohovorov nezažívajú školáci v Nemecku, pretože štátne gymnáziá sú povinnné prijať každého uchádzača. V Holandsku môžu deti začať chodiť do školy už od 4 rokov a úplne najzákladnejšie vzdelanie končí v 12-tich.
Slováci by si mali brať príklad i z Kanady, ktorá investuje do svojho vzdelávacieho programu v prepočte na jednu osobu najviac spomedzi krajín G8. Asi vedia, že do študentov sa oplatí "vraziť" peniaze vždy... Okrem toho, popri bežných predmetoch tamojšie SŠ ponúkajú celú škálu špecializovaných predmetov ako medzinárodné a masmediáne štúdiá, grafický dizajn, webdizajn a pod. Takéto atypické hodiny prispievajú k spestrovaniu pre nás často nekonečného vyučovania, motivujú k učeniu, ale aj pomáhajú pri výbere budúceho povolania.
Stredoškoláci nemajú čo závidieť svojim rovesníkom v Rakúsku, v niektorých školách sú totiž triedy plné aj v sobotu. Ak nemáte hudobný sluch pravdepodobne by vás veľmi nepotešilo povinne si na hudobnú výchovu nosiť vlastnú flautu tak, ako vo Francúzsku. A k tomu sa úbohí študenti musia zmieriť s 55 minútovými hodinami! Úmorné státie pred skriňou ako aj sociálne rozdiely nepoznajú študenti napr. vo Veľkej Británii a Juhoafrickej republike. Riešenie priniesli uniformy. Ktovie či by sa podobné konzervatívne a módeodolné oblečenie ujalo i medzi slovenskými školákmi.
Snívať o nových predpisoch, ako je aj škandinávske povolenie v niektorých školách fajčiť, nie je zakázané. Zatiaľ by sme však len mali dúfať, aby nám ešte viac neskrátili prázdniny...
Autor: PERLIČKY ZO ŠKÔL V ZAHRANIČÍ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.