ide o planéty Merkúr, Venuša, Zem a Mars, ktoré sú si podobné svojou veľkosťou, hustotou i chemickým zložením. Venuša je prakticky rovnako veľká a "ťažká" ako Zem. Polomer Venuše je 6 052 km, polomer Zeme je 6 378 km, hmotnosť venuše je 4,87 x 1024 kg, hmotnosť Zeme je 5,98 x 1024 kg. Hustota Venuše je 5 250 kg/m3, zatiaľ čo hustota Zeme je 5 520 kg/m3. Priemerná vzdialenosť Venuše od Slnka je 108 miliónov kilometrov, Zem je od Slnka vzdialená v priemere 150 miliónov kilometrov. Najvyšší vrch Zeme Mt. Everest má výšku okolo 8,8 km, najvyšší vrch na Venuši (Maxwell Montes) je vysoký 17 km. Tam sa ale podobnosť medzi Venušou a Zemou končí.
Venuša sa okolo vlastnej osi otočí raz za 243 pozemských dní a jej obeh okolo Slnka trvá 224,7 dňa. Priemerná teplota povrchu venuše je 465 oC, zatiaľ čo priemerná teplota zemského povrchu je 15 oC. Na povrchu venuše panuje 90-násobne vyšší tlak než na povrchu Zeme. Podstatne rozdielne je aj zloženie atmosféry oboch planét. Zatiaľ čo v zemskej atmosfére prevláda dusík (78 %) a kyslík (21 %), až 96 % atmosféry Venuše tvorí kysličník uhličitý, 3 % dusík. V súčasnosti však nevieme temer nič o tom, aké deje prebiehajú v atmosfére Venuše. Nie je napríklad jasné, či z Venušinho povrchu unikajú plynné emisie, ktoré by nasvedčovali existencii činných sopiek. Preto jednou z hlavných úloh sondy Venus Express bude monitorovanie zloženia nižších vrstiev atmosféry v tzv. blízkej infračervenej oblasti. Ďalšou úlohou prístrojov sondy bude štúdium teploty a dynamických procesov v rôznych vrstvách atmosféry, a to od povrchu planéty až do výšky približne 200 km. Sonda uskutoční aj vôbec prvé merania globálneho rozloženia povrchovej teploty Venuše. Prístroje sondy uskutočnia prvé pozorovania Venuše v celej spektrálnej oblasti od ultrafialového žiarenia až po tepelné infračervené žiarenie. Pretože atmosféra Venuše je veľmi hustá, má schopnosť prenášať vlnenia, vyvolané prípadnými "venušotraseniami" (obdoba našich zemetrasení). Sonda Venus Express bude schopná na základe meraní lokálnych variácií teploty a tlaku identifikovať šírenie seizmických vĺn a určiť najaktívnejšie oblasti planéty Venuša.
Ak chcete vedieť a vidieť, kam sonda Venus Express letí, pozrite sa za súmraku nad západný obzor. Jediné nebeské teleso, ktoré na oblohe uvidíte ešte predtým než sa zotmie a oblohu postupne zaplnia trblietajúce sa hviezdy, bude práve Venuša. Tá je totiž po Slnku a Mesiaci najjasnejším nebeským telesom. Venuša je dobre viditeľná najmä za svitania a súmraku a preto sa jej hovorí aj zornica alebo večernica.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.