Hodžovo námestie v Bratislave 3-tisíc protestujúcich. Slovenská spoločnosť sa voči neonacizmu mobilizuje od piatkového večera, keď Daniela, ako sa predpokladá, zavraždili neonacisti.
Predseda Združenia ľudia proti rasizmu Daniel Milo vyzval políciu na razantnejšie zákroky proti neonacistom. "Nebudeme sa predsa báť púšťať naše deti na ulicu. Školy a vzdelávacie inštitúcie by nemali pred neonacistami zakrývať zrak, takisto ani polícia. Nedajte im šancu," vyhlásil Milo.
Podľa jeho slov sa má 17. novembra na Mierovom námestí v Bratislave uskutočniť zhromaždenie Slovenskej pospolitosti. Predstaviteľov tejto organizácie označil Milo za neonacistov a vyzval ľudí, aby proti ich zhromaždeniu verejne vystúpili. Zúčastnený dav ocenil iniciatívu potleskom.
Pred dav ľudí na námestí predstúpili mnohí zástupcovia verejného života, herečka Zuzana Fialová (na snímke) pripísala vraždu študenta Tupého "nekultúrnosti a netolerantnosti, v ktorej skončil tento národ". "Je to výsledok mediálneho primitivizmu a toho, čo súčasné médiá predstavujú mladým ľuďom ako vzor," uviedla. Zo stavu spoločnosti obvinila aj "klamárov a podvodníkov vo vláde a parlamente."
Na večerný pochod Bratislavou prišli okrem tisícok ďalších ľudí všetci najvyšší politickí predstavitelia, okrem premiéra Mikuláša Dzurindu a prezidenta Ivan Gašparoviča. Podľa tlačového odboru úradu vlády mal premiér Dzurinda iný program. Prezidentov hovorca Marek Trubač povedal, že "Ivan Gašparovič už bol v čase protestného pochodu na východe Slovenska" a voči partnerom na východe by nebolo korektné, keby prezident dávno naplánovaný výjazd zrušil.
Po vrahoch pátrajú zatiaľ bezvýsledne
Bratislava - Polícia po vrahoch D. Tupého stále pátra a podľa Aleny Toševovej z policajného riaditeľstva "stále nemôžu objektívne potvrdiť", či to boli skíni, hoci to nevylučujú. Podľa Toševovej vražde venujú mimoriadnu pozornosť.
Ak ale polícia nevypátra vraha do niekoľkých hodín až dní po tom, ako sa vražda stala, klesá pravdepodobnosť, že sa jej ho podarí dolapiť. Okamžite po vražde sa dajú zabezpečiť najlepšie dôkazy na mieste činu, prípadne zo svedeckých výpovedí, časom sa už aj potencionálne rozrušení svedkovia môžu upokojiť.
Ak polícia objasní nejakú vraždu po dlhom čase, je to väčšinou vďaka tomu, že sa ozve kľúčový svedok alebo policajti natrafia na dôkaz, ktorý si dovtedy nevšimli.
Policajti prosia svedkov, aby sa aj anonymne prihlasovali na čísle 158. Niektoré médiá vyhlásili za informácie o vrahoch odmenu 400-tisíc korún.
Autor: rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.