Korzár logo Korzár

Prešovské roky Rudolfa Dilonga

Keď sa ktovie prečo akurát z ulice s pomerne neutrálnym označením Revolučná stala Dilongova, postihnutí obyvatelia štvrte Táborisko v Prešove sa

rozhorčili. Veď u východniara vyvoláva toto meno najskôr asociácie s "diľongom", a to, vieme, nie je nijaká lichôtka. Komunistický režim tohto františkánskeho mnícha, navyše emigranta, dôsledne ignoroval, a tak nebude od veci práve v Roku Rudolfa Dilonga pripomenúť, o koho ide, ale aj, čo má spoločné s Prešovom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rudolf Dilong sa narodil v Trstenej pred sto rokmi, 1. augusta 1905. Detstvo mal ťažké: matka mu zomrela, otec sa opäť oženil, nevlastné tri deti nemala macocha v láske. Starší brat nemohol pre chatrné zdravie študovať teológiu, sestra Hanička zomrela na suchoty. Pre pokoj v dome poslal ho otec do noviciátu k františkánom do Trnavy, r. 1929 ho v Žiline vysvätili za kňaza.

SkryťVypnúť reklamu

Nedostatok lásky v rodičovskom dome ovplyvnil Dilongovu búrlivácku povahu. Vyučoval náboženstvo na stredných školách, takto sa dostal do Prešova. V druhej polovici 30. rokov učil v kvarte či kvinte na evanjelickom kolégiu Ing. Ladislava Milčeviča (83), ktorý žije v Košiciach, jedného z mála pamätníkov. Vyučovanie prebiehalo nekonvenčne: "Popri svojich povinnostiach našiel čas aj na to, zahrať na malej ústnej harmonike pikolke, dáku - nie nábožnú - pieseň. Tíško, tak, aby muzika na hodine náboženstva nevyvolala na chodbe nežiadúcu pozornosť."

Pôsobil skôr ako sveták, neveľmi mu vraj pristal habit či dokonca tonzúra. Volali ho všelijako: utajený mních, básnik stratenej slobody, Boží básnik, básnik s uhrančivým pohľadom. "Aj zo svojho života vytvoril umelecké dielo," spomína jeho mladší súputník Svetloslav Veigl. Nositeľ Nobelovej ceny Jaroslav Seifert zaznamenal v pamätiach jeho originálny príchod na motorke do Piešťan, kde sa v predvečer svetovej vojny zišli na kongrese slovenskí a českí intelektuáli.

SkryťVypnúť reklamu

V tom čase vyšla Dilongovi zbierka s fotografiou tajomnej ženy s hlavou v dlaniach. Dráždila najmä fantáziu študentiek, napospol zaľúbených do driečneho mnícha, každá chcela mať od neho veršík v pamätníku. V pôvodnej podobe sa nezachoval básnický povzdych: na Kmeťovom stromoradí neďaleko kláštora stíska mládenec svoje dievča, a náš františkán iba ak zrniečka na pátričkách. Nie vždy mu prešli výstrelky bez následkov: keď na školskom výlete núkal cukríkmi sochu Panny Márie, uvalili naň karcer.

Akurát v čase rasovej perzekúcie ho priam osudne zasiahla láska k židovke Vali, ktorú chránil pred deportáciou. Tento a azda ani iné jeho vzťahy neostali bez následkov: jednu dcéru zanechal v Bratislave, ďalšiu na Orave a azda aj inde, dohromady vraj tri.

SkryťVypnúť reklamu

Hneď po vypuknutí vojny odišiel Dilong ako poľný kurátor na východný front, dobrovoľne - aby unikol zväzujúcej kláštornej disciplíne. Na jeseň 1944 cestou späť strávil zo päť mesiacov v kláštore v Nižnej Šebastovej, dnes súčasti Prešova.

Medzník v jeho živote i tvorbe predstavuje rok 1945, keď odišiel do exilu: do Rakúska, odtiaľ do Ríma a r. 1947 do Argentíny medzi krajanov v Buenos Aires. Od roku 1965 žil v kláštore v Pittsburgu, ďalšom z centier zahraničných Slovákov. R. 1969 navštívil Slovensko s úmyslom ostať tu natrvalo. K tomu však za nejasných okolností, údajne zásluhou L. Novomeského, inak svojho dobrého známeho, nedošlo. "Plával v rozbúrených vodách života, potápal sa, ale sa neutopil." (S. Veigl) Zomrel v Pittsburghu 7. apríla 1986.

Práve v čase, keď ho na Slovensku nebrali na vedomie, nadviazal som s ním kontakt na svojom prvom pôsobisku, v Hviezdoslavovom múzeu v Dolnom Kubíne. Odpoveď prišla promptne: "Za svojho pobytu v zahraničí (28 rokov) napísal som približne i toľko zbierok básní, prózy a všeličoho. Kedysi, nedávno to bolo, keď nebohý Teo H. Florin chcel niečo z mojich vecí zaradiť do svojho Hviezdoslavovho Kubína a nedostal povolenie, potom mi to s plačom napísal... Viete, cnie sa mi za rodným Slovenskom. Ťahám už pomaly na 70-ku, a tu básnikovi - verte mi - je smutno, nemá skoro pre koho písať. Osamotenosť je najväčší trest pre nás, žijúcich von z vlasti.

...Milé spomienky mám na Prešov. To boli dni mladosti a dni s našou mládežou. Ach, kdeže lánske snehy sú!" (Pittsburg, 20. júna 1974)

Okľukou cez Západný Berlín a tamojších príbuzných sa ku mne dostali aj dve jeho zbierky s venovaním. Popritom som v rodinnej pamäti vydoloval ďalšie spomienky: nielen na majstrovskú hru na pikolke, ale aj, ako strieľal šípom na jablko umiestnené na hlave daktorého chlapca. "Všetko je pravda, čo ste mi napísali... o mne osobne tiež, o tej harmonike, o strieľaní do jablka, len to si opravte, že som býval v Prešove, nie v Šebeši."

Naša korešpondencia podnecovala spomínať ďalej: "Kedysi r. 1933 či 1934 šiel som do Nitry prednášať o poézii dievčatám v preparandii. V noci ma čakal na stanici Janko Silan, odtiaľ sme išli pod obloky toho učiteláku a recitovali sme im svoje básne. Viete, čo nám urobili? Obliali nás vodou, a tak sme dvaja trubadúri šli pekne domov spať."

Pred ďalším čítaním treba dôrazne varovať všetkých, ktorí nanajvýš presne vedia, čo sa patrí na duchovného: "V Prešove som tiež recitoval verše, zdá sa mi r. 1936, u notrdámiek, tiež preparandistkám. Tam som sa počas recitácie zastrelil z takého revolvera, čo sme ako chlapci špuntom nabíjali. Ja som to však maskoval tak, že to vyzeralo ako naozaj. Stalo sa tak pri tomto verši:

´Keď nové storočie stonalo na rínku,

skončil si zúfale guľkou z brovningu!´

A - bác! Potom mi povedali, že sedem mníšiek nemohlo vstať zo stoličiek, lebo sa od strachu posrali. (Prepáčte za výraz, ale používam ho pre efekt). No a všeličo by som vám vedel narozprávať. Mladosť som mal veľmi rušnú..." (Pittsburgh, 23. septembra 1974)

Naša korešpondencia isto neušla pozornosti cenzúry. O tú som sa zvyčajne nestaral, jednako by som ho bol rád požiadal o neutrálnejšiu adresu, na ktorú by som mu písal. Keď potom na jeden list neprišla odpoveď, o opätovný kontakt som sa viac nepokúsil. Môžem sa iba domnievať, kto sa už postaral, aby sa naša korešpondencia skončila tak náhle, ako sa začala.

Autor: Ľudovít PETRAŠKO

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 210
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 222
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 035
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 061
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 753
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 169
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 660
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu