päťhviezdičkové hotely Radison SAS, Grand Hyatt a Days Inn.
Kráľ Abdalláh II. prerušil návštevu Kazachstanu a v priebehu noci sa vrátil do vlasti. Monarcha útoky odsúdil ako "kriminálne činy spáchané zvrhlou a zmätenou bandou". Zároveň zdôraznil, že útoky neodklonia Jordánsko od pokračovania v boji proti terorizmu. "Ruka spravodlivosti dosiahne na kriminálnikov, ktorí svojimi zbabelými činmi zaútočili na nevinných civilistov," uvádza sa vo vyhlásení kráľa, ktoré priniesla agentúra Petra.
V Radissone výbuch nastal v banketovej miestnosti počas svadobnej oslavy, na ktorej bolo asi 300 hostí. Hotely navštevujú americkí a európski obchodníci a diplomati. Osobitne Radisson je obľúbený medzi izraelskými turistami a v minulosti bol terčom viacerých zmarených pokusov o útok zo strany al-Káidy.
Všetky tri hotely mali vo vstupných halách strážcov najatých od súkromnej jordánskej bezpečnostnej firmy. Hotely tiež 24 hodín denne strážilo jedno alebo dve policajné autá.
Radisson bol aj jedným z terčov, na ktoré chceli teroristi zaútočiť v rámci tzv. miléniového sprisahania. Jordánske úrady 12. decembra 1999 zatkli 16 osôb pre podozrenie z príprav útokov na Radisson a tri ďalšie ciele v Jordánsku.
Polícia okolo hotelov postavila cestné zátarasy, čo v meste spôsobilo dopravný chaos. Bezpečnostné opatrenia posilnili po celom meste, osobitne v okolí hotelov a diplomatických misií.
Napriek susedstvu s Irakom bolo Jordánsko doteraz ušetrené veľkých útokov proti turistom, úrady sú však už dlho pripravené na problémy.
Ammán sa stal základňou pre ľudí zo Západu, ktorí cestujú do alebo z Iraku, kde pracujú. Najväčšie luxusné hotely v centre mesta sú často plné amerických a britských predstaviteľov alebo kontraktorov, ktorí si vychutnávajú relatívny pokoj Ammánu. Hotely sa tiež stali miestom stretávania sa zámožných Iračanov, ktorí ušli pred násilnosťami vo vlasti. Ammán sa v ostatných mesiacoch zmenil po boome vyvolanom peniazmi bohatých Iračanov, objavil sa dokonca aj fenomén drahých prostitútok.
Jordánsko, kľúčový spojenec USA, sa úspešne vyhýbalo teroristickým útokom známym z iných častí Blízkeho východu a Ammán, ospalé hlavné mesto krajiny, je považovaný za oázu stability v regióne.
V Jordánsku v posledných rokoch zatkli množstvo islamistických militantov za plánovanie útokov. V neprítomnosti tiež odsúdili na smrť viacero militantov, vrátane Abú Musába az-Zarkáwího, v Jordánsku narodeného lídra al-Káidy pôsobiacej v Iraku. Podľa viacerých západných bezpečnostných expertov je Zarkáwí hlavným podozrivým zo zorganizovania útokov. Zarkáwí bol v Jordánsku v roku 1996 uväznený, prepustili ho však o tri roky neskôr v rámci amnestie udelenej kráľom Abdalláhom pri príležitosti jeho nástupu na trón.
* * *
Ammán (TASR) - Agentúra AP priniesla včera večer prehľad obetí podľa štátnej príslušnosti vypracovaný Jordánskym informačným centrom, podľa ktorého zahynulo 59 osôb (do tohto počtu sú zarátaní aj traja samovražední útočníci) a zranenia utrpelo 96 ľudí. Mŕtvi: Jordánsko-33, Irak-6, Bahrajn-2, Čína-2, USA-1, Indonézia-1, Saudská Arábia-1, neidentifikovaní-13. Zranení: Jordánsko-70, Nemecko-5, Irak-5, USA-3, Čína-3, Bahrajn-2, Indonézia-2, Švajčiarsko-2, Egypt-1, Saudská Arábia-1, Sýria-1, neidentifikovaný-1. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že podľa doterajších informácií medzi obeťami útokov neboli občania Slovenska.
* * *
Dubaj (TASR) - Iracká al-Káida včera vyhlásila, že bombové útoky proti trom ammánskym hotelom vykonala preto, že ich využívali americkí a izraelskí špióni. "Tieto hotely boli zvolené preto, že sa stali obľúbeným miestom amerických a izraelských tajných služieb a iných západoeurópskych vlád pre vykonávanie svojich neviditeľných útokov, ktoré nazývajú vojnou proti teroru," uvádza sa vo vyhlásení skupiny, zverejnenom na internetovej stránke, kde sú zvyčajne umiestňované tvrdenia tohto druhu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.