v uliciach. Absurdná vražda bratislavského vysokoškoláka iniciovala nielen v Bratislave, ale i niekoľkých iných mestách zhromaždenia, ktoré môžu byť signálom prebúdzania sa spoločnosti z letargie.
Hoci organizovaných útokov skinhedov, či iných "predstaviteľov" alternatívnych subkultúr, už bolo v minulých rokoch na Slovensku dosť, na takéto masové vyjadrenie odporu sme sa načakali. V Bratislave sa protestného zhromaždenia zúčastnilo údajne až 5000 občanov. Presne toto je pritom najlepší spôsob boja s agresívnymi bandami, čo terorizujú ľudí, ktorí sa im z akýchsi dôvodov nepozdávajú. Nie je to špecialita Slovenska - špecialitou je práve fakt, že doteraz nechávali tieto javy verejnosť, tvorcov mienky i intelektuálov v ľahostajnosti. Musel zomrieť 21-ročný študent, aby sa to zlomilo.
Svoje pobúrenie a vzdor prišli vyjadriť i niektorí politici. Zostáva len veriť, že aspoň u podaktorých nešlo o účelovú krasojazdu na vlne záujmu. Zaujímavé je, že hoci vražda sa stala v sobotu a správa okamžite vyšla v agentúrach, v nedeľňajších politických debatách nepadlo o téme ani slovo. Mĺkvy bol i pondelok, ústavní činitelia sa prebúdzali až po mediálnych impulzoch (ktoré tiež meškali). Nie ale všetci. Je veľmi zle, že prezident ani premiér si nielenže nenašli čas na účasť, údajne kvôli nabitému programu, ale ani nenominovali na míting nejakého svojho zástupcu, čo je v takýchto situáciách obvyklé. Spoluúčasť, sústrasť a rozhorčenie mohli Gašparovič a Dzurinda vyjadriť aspoň v tlačovom vyhlásení. Nič. V pondelok sa spolu dokonca stretli, aby debatovali aj s predsedom NR SR o - Chorvátsku. Hrušovský však napokon aspoň zareagoval a bol najvyšším predstaviteľom štátu na Hodžovom námestí.
Nezmyselné násilie, ktoré produkujú prevažne holohlavé gangy, je dlhodobá pliaga Európy. Tu sa ale žiada trochu rozlišovať. V súvislosti s vraždou Daniela Tupého sa hovorí o neonacistoch, rasistoch a pravicovom extrémizme. Vrah či vrahovia sa dávajú do súvislosti s tzv. Slovenskou pospolitosťou. Sú však dôvody na podozrenie, že čin bol motivovaný príslušnosťou chlapca k inej subkultúre, teda jednoducho "inakosťou" obete. Isteže tu vidieť spoločné korene s ideologickým rasizmom, ale presne preto je zároveň zrejmé, že Daniel najmä doplatil na to, že v Bratislave nežije viac černochov. Inak povedané - akumulovaná túžba po násilí si primárne hľadá dôvod, aby mohla udrieť. A tu by mohol byť rozdiel; existujú presvedčení nacisti a rasisti, ktorí bijú a zabíjajú preto, lebo je obeť inej farby či vyznania. A existujú idioti takí, v ktorých sa naakumulovala neideologická frustrácia - a páchajú násilie.
Nie každá pouličná brutalita, ktorej sa dopustia organizovaní holohlavci, je v koreňoch definovateľná ako politický (pravicový) extrém. Trebárs vlny násilností, tiež s početnými obeťami na životoch, ktoré sa prehnali futbalovými štadiónmi, boli primárne motivované vnútornou agresivitou, a až na túto frustráciu, vykorenenosť, citovú otupenosť a prázdnotu sa u niektorých (väčšiny tzv. rowdies) nabaľovalo nacistické hailovanie, rasistické výkriky a pod. Danielovi Tupému to môže byť jedno, ale spoločnosť, pokiaľ má úspešne bojovať s násilím výrastkov, by mala dokázať presne definovať jeho zdroje. Inak sme vedľa.
Leitmotívom, ktorý rezonuje, sú nízka razancia a nasadenie polície pri potieraní tohto typu zločinnosti. Je to zrejme fakt, pričom ďaleko od pravdy nemusí byť ani tvrdenie, že časť uniformovaných strážcov poriadku prechováva k holohlavým bijcom skryté sympatie, najmä pokiaľ sa "sústreďujú" na Rómov. Takéto poznatky existujú nielen na Slovensku. Práve preto, aby sa ťažisko represie zameralo na "naturálne" násilie, ktoré ohrozuje zdravie a zabíja, je však kontraproduktívne, ak sa požaduje ešte sprísnené potieranie tzv. verbálnych deliktov a iných neagresívnych prejavov politického extrémizmu, ktoré akože majú súvisieť s touto kriminalitou. Práve tu je úzke hrdlo protirasistických a protifašistických kampaní, ktoré sú vo svojej podstate veľmi pozitívne. Zmiešavajú politický extrém, ktorý sa nemusí nevyhnutne orientovať na násilie, s extrémom mentálnym, ktorý bije hlava-nehlava aj bez ideológie, len z komplexu menejcennosti, idiocie a frustrácie.
Účastníci zhromaždenia, najmä z radov študentov, sa netajili, že mnohí z nich už boli sami obeťami útokov v tých miestach, kde bol zavraždený ich kolega. Je naozaj zarážajúce, že ani štátna, ani mestská polícia v Bratislave doteraz nekonala. Je najvyšší čas vyžadovať, aby za dane, ktorými si ich platíme, poskytovali ľuďom i základnú ochranu a istotu. Aby viac takýchto protestov byť nemuselo. Čo vy na to, pán Palko?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.