Vo Veľatoch inzultovali rozhodcu, hráči Svätej Márie dostali exemplárne tresty

Sportnet|11. nov 2005 o 00:00

Zemplín - Na futbalovom ihrisku opäť úradovali agresivita, brutalita a nešportové prejavy! V stretnutí trinásteho kola II. triedy ObFZ Trebišov medzi

FK Veľaty a TJ Tyce Svätá Mária došlo v 81. minúte za stavu 2:1 k inzultácii hlavného rozhodcu Miroslava Švandu zo strany hráčov hosťujúceho celku Štefana a Cyrila Muszkovcov. Disciplinárna komisia ObFZ Trebišov bola po prešetrení prípadu nekompromisná - Štefana Muszku potrestala nepodmienečným zastavením činnosti na 18 mesiacov, jeho brata Cyrila na 12 mesiacov, klubu nepodmienečne zastavila činnosť na 2 súťažné stretnutia, čo v praxi znamená mínus šesť bodov, Svätej Márii uložila pokutu 1 000 Sk a navyše nariadila uhradiť spôsobené škody na majetku FK Veľaty do 15 dní.

Keďže je našou snahou poukazovať na podobné nešváry a odsúdiť akékoľvek nešportové prejavy na hociktorej súťažnej úrovni, rozhodli sme sa bližšie pozrieť na okolnosti prípadu, ktorého už vynesené tresty vyrážajú dych. Oslovili sme všetky zainteresované strany, ktoré sa ochotne vyjadrili, až na zástupcov TJ Tyce Svätá Mária...

"Disciplinárna komisia ObFZ Trebišov na základe zistených skutočností, výpovedí svedkov i skúseností z hráčmi TJ Svätá Mária z nedávnej minulosti sa rozhodla vyniesť exemplárne tresty. Hráčovi Štefanovi Muszkovi, ako prvotnému iniciátorovi incidentu, vyrúbila nepodmienečný trest 18 mesiacov činnosti. Nejde totiž o žiadneho nováčika na čiernych listinách disciplinárnej komisie. Viackrát v minulosti pykal za červené karty a pred dvoma rokmi dokonca dostal za závažný priestupok nepodmienečný trest na 8 mesiacov. Cyrila Muszku sme potrestali ročným zákazom činnosti, pretože predtým sa žiadneho závažného priestupku nedopustil. TJ Svätá Mária sme zastavili činnosť na dve majstrovské stretnutia a zároveň uložili finančný trest. Taktiež je našim cieľom istá osveta smerom k ostatným klubom, aby si nemysleli, že rozhodca je fackovací panák, do ktorého sa môže udierať. Tento prípad ma prekvapuje o to viac, že Miroslav Švanda patrí k lepším rozhodcom a nikdy predtým sme s nim problémy nemali. Na jeho obranu treba povedať, že ani Rozhodcovská komisia ObFZ Trebišov nekonštatovala, že by si počínal v inkriminovanom zápase voči pravidlám a vonkoncom nikoho nepoškodil," tlmočil nekompromisné stanovisko DK ObFZ Trebišov jej predseda Jozef Repovský, dopĺňajúc, že inzultácie na ihriskách Trebišovského okresu sú skôr výnimkou, no akurát vlani riešili podobný incident v Bieli.

Zhrození z udalostí v nedeľňajšom stretnutí sú aj vo Veľatoch. Predseda FK Marián Bindas pôsobí vo futbalovom fachu už dobrých 30 rokov, no jakživ sa s ničím podobným nestretol. Smutné a alarmujúce zároveň podľa neho je, že hráči Svätej Márie nemal žiadny adekvátny dôvod na napadnutie arbitra. "Sú zápasy, v ktorých človek vycíti, či rozhodca má záujem kohosi poškodiť, ale to rozhodne nebol prípad pána Švandu. Podľa mňa viedol zápas super a nikoho nepoškodil natoľko, aby mu čo i len vlások na hlave skrivil. Napríklad nedávno nám rozhodoval zápas vonku, prehrali sme 0:8, ale po zápase sme si podali ruky a zaželali všetko dobré. Tak to má byť," vyslovil zrejme nereálne prianie Marián Bindas a priblížil bližšie súvislosti, ktoré predchádzali momentu z 81. minúty. "Prehrávali sme 0:1, minútu pred prestávkou sme vyrovnali a potom sa aj ujali vedenia. Za stavu 2:1 nastala situácia, po ktorej spadol hráč hostí v našom pokutovom území, mal vyrazený dych, čo hostí zrejme pobúrilo, no v žiadnom prípade nemohlo ísť o nedovolený priestupok. To môže dosvedčiť každý objektívny svedok. V 81. minúte brankár hostí nedovolene zastavil nášho prenikajúceho útočníka, no paradoxné je, že hráči Svätej Márie neprotestovali voči penalte proti nim, ale odvolali sa na neodpískanú v ich prospech. Štefan Muszka začal hrubo nadávať rozhodcovi, ktorý ho najprv napomenul a zároveň mu povedal, že ak ho vylúč, tak... Stalo sa a Štefan Muszka naozaj päsťou udrel rozhodcu Švandu do tváre. Vzápätí pribehol aj jeho brat Cyril a taktiež mu uštedril jeden úder. Potom nám hráči Svätej Márie poškodili aj zariadenie," dodal predseda FK Veľaty Marián Bindas.

Na záver sme dali priestor osobe najpovolanejšej - rozhodcovi stretnutia Miroslavovi Švandovi. Hoci mu pracovné povinnosti nedovolili, zhovárať sa s nami dlhšie ako dve minúty, čo-to prezradil. "Nikdy v živote sa mi nič nestalo, je to pre mňa veľmi zlá skúsenosť. Po útoku bratov Muszkovcov som nehlásil žiadne zranenia, takže na nich ani nepodám trestné oznámenie. Verdiktom disciplinárnej komisie považujem prípad za vyriešený, no moja zotrvanie v úlohe rozhodcu je otázne. Mám rodinu a nenechám sa mlátiť na ihrisku a nie som ochotný ani počúvať vyhrážky rôzneho druhu... Na svoju obranu poviem iba toľko, že som sa snažil rozhodovať férovo. Čo sa týka situácie, pred údajným pokutovým kopom Svätej Márie, o žiadnom priestupku nemôže byť ani reči. Napokon za pravdu mi dala aj rozhodcovská komisia," dodal Miroslav Švanda.

Domov»Sportnet na východe»Vo Veľatoch inzultovali rozhodcu, hráči Svätej Márie dostali exemplárne tresty