telesných aktivít a je zrejmé, že najrýchlejší úbytok hmotnosti dosiahnete aeróbnym tréningom.
"Je dokázané, že dospelý človek by mal mať 30 minút aeróbne zaťaženie nízkej intenzity najlepšie každý deň v týždni, pri vyššej intenzite zaťaženie najmenej trikrát v týždni! Aeróbne cvičenie zvyšuje množstvo krvi v obehu, znižuje hodnoty krvného tlaku, zvyšuje kapacitu pľúc, posilňuje srdcový sval, je prostriedkom na úpravu hladiny cholesterolu v krvi, zlepšuje sa citlivosť na inzulín, hrá dôležitú úlohu pri prevencii cukrovky a v neposlednom rade pozitívne ovplyvňuje naše nálady a pocity," potvrdili nám cvičitelia v istom košickom fitklube.
Najjednoduchší aeróbny pohyb je rýchla chôdza, ale veľkej obľube sa v poslednom čase tešia špeciálne prístroje, ktoré nájdete vo fitnescentrách. Sú to najmä rôzne steppery, bežiace pásy, stacionárne bicykle alebo veslárske trenažéry. Práve pri aeróbnych aktivitách však platí, že sa človek môže ľahko zraniť. Aby sme tomu predišli, musíme sa pred cvičením dobre rozcvičiť a ponaťahovať.
"Strečingom by sa mala začať každá pohybová aktivita," radí cvičiteľka Zora Ochodnická. "Strečing alebo natiahnutie je dôležitou ochranou pred poraneniami pohybového systému. Používa sa ako súčasť rozvičenia a po aeróbnom tréningu ako prostriedok na zvýšenie pohyblivosti. Umožňuje pretiahnutie skrátených svalov a zníženie svalového hypertonu. Pomerne rýchlo dokáže ovplyvniť svaly, ktoré sú v svalovom kŕči - spazmus."
Strečing nemá žiadny negatívny vplyv, iba osoby so zvýšenou kĺbnou pohyblivosťou (hypermobilitou) by sa nemali preťahovať do krajných polôh. Klasické ľahké natiahnutie je pozvoľné zaujatie polohy do pocitu mierneho ťahu, ktorý sa má behom 2030 sekúnd pozvoľna vytrácať. Klasické natiahnutie je také, ak po trojsekundovom uvoľnení cvičiaci pritiahne sval trochu viac, opäť do pocitu napätia, ktorý sa má behom výdrže vytratiť. Okrem klasického strečingu poznáme aj tzv. postizometrickú relaxáciu a pretiahnutie. Sval, ktorý je izometricky napnutý v dĺžke asi 7 sekúnd, je schopný väčšieho následného uvoľnenia. Táto metóda je vhodná na uvoľnenie bolestivých svalov. Používa sa minimálny tlak proti pevnému odporu a následné preťaženie je šetrné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.