Jesienka
V septembri a októbri na lúkach rozkvitá zaujímavá fialová kvetina, ktorá v dobe kvitnutia nemá listy. Je to jesienka obyčajná. V zemi má hľuzu podlhovastého tvaru, pokrytú hnedými šupinami. Kvety z nej vyrastajú po 1-3, sú svetlofialové a vyčnievajú z hnedých šupín. Okvetie je lievikovité, cípy okvetia sú voľné, vnútorné sú elipsovité, vonkajšie obrátene vajcovité, vo vnútri sú páperisté. Tyčinky sú skryté v kvetu. Oranžovožlté peľnice sú čiarkovité. Tri čnelky dosahujú dĺžky okvetia a blizny sú podlhovasté. Listy sa vyvíjajú na jar, súčasne s nimi sa vytvára predlžujúca sa byľ, ktorá vyzdvihne nad zem podlhovasto vajcovitú tobolku, obklopenú kopijovitými, končistými listami. Semená sú guľaté, vráskavé a čiernohnedé.
Na juhozápadnom Slovensku sa vyskytuje poddruh jesienka panónska, ktorá má dlhšie cípy okvetia, až 5-7 cm dlhé. Na pieskoch tam vzácne rastie aj jesienka piesočná, ktorá sa líši hlavičkatými bliznami.
Jesienka je mediteránny rod, ktorý má centrum svojho rozšírenia v Turecku a Grécku. Náš druh rastie obyčajne na vlhkých lúkach, niekedy aj v lužných lesoch. Rastie na výživných a slabo kyslých pôdach.
Jesienka je prudko jedovatá rastlina. Obsahuje silno jedovaté alkaloidy, z ktorých je najdôležitejší kolchicín, obsiahnutý hojne hlavne v semenách. Zastavuje bunečné delenie, a preto sa využíva v cytológii pri zisťovaní počtu chromozómov, keď potrebujeme zabrzdiť delenie buniek, mitózu. Preparát sa potom fixuje v kyseline octovej a alkohole a uchováva v takmer čistom alkohole. Užíva sa aj pri vytváraní polyploidných rás diploidných rastlín. Také rastliny majú mohutnejší rast a sú preto viac produktívne. Tak sa vytvoril napríklad aj tetraploidný rumanček. Kolchicín je prudký jed. Smrteľná dávka je 6 g semien alebo 60 g listov. Po použití sa prejavuje pálením a bolesťou v ústach a hrdle, nevoľnosťou, kolikami, úzkosťou, poklesom krvného tlaku, ochrnutím a smrťou. Príznaky sa objavujú po 2-6 hodinách, takže býva na pomoc často neskoro. Jedovatú látku treba odstrániť zvracaním, výplachom žalúdku a živočíšnym uhlím.
Kolchicín sa užíva pri výrobe liekov proti reumatizmu, hlavne na záchvaty dny. Dajú sa, pochopiteľne, dostať len na lekársky predpis.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.