najmä hlboké lesy pohoria Vihorlat so svojimi zvláštnosťami. Vďačným objektom sú aj zrúcaniny Vinianskeho hradu. V tomto prípade však nielen ruiny stoja za pozornosť.
Objekt Vinianskeho hradu stojí na Vinianskom hradnom vrchu (325 m), ktorý predstavuje spolu so Senderovom (310 m, na samom brehu Šíravy) juhozápadné výbežky pohoria Vihorlat smerom do severného okraju Východoslovenskej nížiny. Sú vulkanického pôvodu, pričom majú v teréne typický, ťažko prehliadnuteľný profil.
Celá vrcholová časť Vinianskeho hradného vrchu predstavuje kompaktný, zalesnený kužeľ, kde sa nachádza vzácna flóra. Rastú tu xerotermné (sucho- a teplomilné) lesné a lesostepné spoločenstvá, na ktoré sa viaže aj typická fauna. Od roku 1988 je prírodnou rezerváciou na ploche takmer 52 hektárov.
Pozornosť si, pochopiteľne, zaslúžia ja zrúcaniny Vinianskeho hradu. Prvá písomná správa o ňom je z roku 1335, ale už v roku 1312 Omodejovci hrad Vinné napadli a poškodili. Hrad postavili pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia na ochranu cesty, ktorá viedla do Poľska. Hrady v neďalekom Brekove a Jasenove mali podobnú funkciu. Vinné patrilo šľachticom z Michaloviec a tvorilo súčasť tamojšieho panstva. Počas bojov uhorského kráľa Mateja a poľského panovníka Kazimíra IV. v roku 1466 objekt ťažko poškodili. Začiatkom 16.storočia hrad opravili a opevnili. Ešte v tom istom storočí, v roku 1594, ho cisárske vojsko pri dobýjaní opäť poškodilo. O niečo neskôr majitelia hradu, Sztárayovci, objekt opravili, hoci už v polovici 17. storočia opustili nepohodlné sídlo a presťahovali sa do obce, kde si postavili kaštieľ. Začiatkom 18. storočia pri likvidovaní protihabsburského povstania dal cisár hrad zbúrať. Odvtedy je ruinou.
Pre turistov je príťažlivé aj neďaleké Vinianske jazero. Leží v príjemnom lesnatom prostredí, na juhozápadnom úpätí Vihorlatu. Patrí k jazerám s vôbec najteplejšou vodou na Slovensku. Vodná plocha má rozlohu 33 km2, dĺžku 11 km, šírku 3,5 km, priemernú hĺbku 9,5 m a maximálnu hĺbku 14 m.
BEDEKER
Prístup: Viniansky hradný vrch je prístupný z obce Vinné (151 m). Tu sa pri kostole začína modro značený turistický chodník. Ten vedie za dedinu, najskôr lúkami a neskôr lesom do plytkého sedielka (cca 270 m, 1/2 h). Tu sa križuje so žltou značkou, ktorou treba pokračovať smerom vľavo na samotný vrchol (325 m, 3/4 h) a ku zrúcaninám hradu. Návrat je možný po tej istej ceste, alebo na druhú stranu do Trnavy pri Laborci (160 m, 1/2 h) po žltej značke, alebo ho kombinovať s výletom ku Vinianskemu jazeru (1 h), rovnako po žltej značke.
Zaujímavosti okolia: Zemplínska šírava, Vinianske jazero, Senderov (310 m), CHKO VIhorlat, Vihorlat (1 076 m), jazerá Morské oko a Malé Morské oko, Sninský kameň (1 005 m).
Autor: maj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.