husto rozkonárený, až 2 m vysoký ker so stŕnovateľnými konárikmi. Mladé konáriky sú páperisté. Listy sú obrátene vajcovité až obrátene kopijovité a na báze sú klinovité. Okraj listov je jemne vrúbkovane pílkovitý. Na líci sú matné a holé, na rube na žilách páperisté. Hojné menšie kvety sú rozmiestnené jednotlivo, sú biele a majú krátke kvetné stopky. Kvitne koncom apríla a začiatkom mája.
Čiernomodré, oinovatené plody sú trpké a nakyslé a dostávajú sladkú chuť po mrazoch v októbri. Vo vnútri majú hladkú, guľovitú kôstku.
Trnka je u nás veľmi hojná na celom území Slovenska, len vo vyšších polohách chýba. Niekedy sa rozlišujú rôzné vnútrodruhové taxóny, poddruhy, variety a formy. Z nich je významnejší poddruh trnka chlpatá s listami na rube trvácne chlpatými, kvetnými stopkami chlpatými aj chlpatou kvetnou čiaškou. Kvitne súčasne s vypučaním listov. Rastie len v teplých polohách Slovenska. Rôzne veľkoplodé variety a poddruhy boli opísané botanikmi. Snáď ide o hybridné populácie trnky krovitej, ktorá má plody sladké, veľké ako čerešňa a veľké kvety sú často po 2. Má aj väčšie listy. Kolcovité tŕne sú zriedkavé. Vytvára obyčajne nízke, až 4 m vysoké stromčeky, ktoré tvoria celé porasty.
Plody na výrobu kompótov a vína sa zbierajú premrznuté. Ako liečivá rastlina sa užívajú aj kvety a sušia sa pri teplote do 40 0C. V kvetoch sú účinnými látkami flavónové glykozidy (kempferol, kvercetín), kyanogenné glykozidy, sacharidy a minerálne soli. Plody okrem cukrov, pektínov a organických kyselín obsahujú zvlášť glykozid amygdalín, vitamín C, antokyany a triesloviny. Kvety majú mierne laxatívny a močopudný účinok. Plody sa užívajú pri žalúdočných ťažkostiach a ochoreniach močového mechúra a močových ciest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.