kategórie králikov. Ich výživové hodnoty, nakoľko sa pripravujú prevažne na báze pšeničnej múky, sú blízke hodnotám pšeničných zŕn, prípadne šrotov.
Vitamíny a minerálne látky sa v obilninách sústreďujú v obale a pod šupkou zŕn. V chlebe a spomenutom pečive preto chýbajú. Veľa vitamínov, najmä zo skupiny B, však vzniká priamo v tele králika počas trávenia vlákniny. Na tomto procese sa podieľajú milióny jednobunkových baktérii žijúcich v kolóne slepého čreva.
ZARADENIE DO KŔMNEJ DÁVKY
Mnoho chovateľov kŕmi králiky vo vegetačnom období kombináciou zrnín s objemovými zelenými krmivami, v zime aj so senom a okopaninami. Niektorí pridávajú seno do kŕmnej dávky počas celého roka. Keďže som králiky choval takmer od detstva až do roku 2004 (chovu som sa musel vzdať kvôli astme), experimentoval som najmä s ich výživou a kŕmením. Uvediem preto kombinácie a spôsoby zaradenia suchého chleba i pečiva, pri ktorých som dosiahol najlepšie výsledky.
Základnou zložkou kombinovanej kŕmnej dávky bola zmes ovsa a jačmeňa v pomere 1:1. Používal som ovos označovaný ako veľkozrnný a takisto jačmeň s dobre vyvinutými zrnami (vylúčil som jačmeň zasušený ešte počas vegetácie). Doplnkovými krmivami boli suchý chlieb, respektíve pečivo, a pri nástupe vegetácie - púpava, rebríček a skorocel. Tieto rastliny majú totiž liečebný účinok a umožňujú bezproblémový prechod na prijímanie zelených krmív. Zelené krmivá tvoria najväčšiu časť kŕmnej dávky, pričom ich hlavnou zložkou v mojom chove bola lucerna.
Suchý chlieb som pridával podľa stavu zásob dojčiacim samiciam, mláďatám po odstavení, králikom určeným na výkrm i chovným samcom a samiciam v období mimo rozmnožovania.
TRI SKUPINY ZVIERAT
Pre porovnanie som vytvoril tri skupiny králikov. Prvej skupine som podával kompletnú kŕmnu zmes (KKZ) pre chovné králiky bez doplnkových krmív. Druhú skupinu som kŕmil polovičným zastúpením KKZ v pomere k mojej zmesi ovsa s jačmeňom. Tretia skupina dostávala zmes ovsa s jačmeňom bez použitia KKZ. V každej skupine boli zastúpené všetky vekové a fyziologické kategórie zvierat. Porovnávanie som uskutočnil vo vegetačnom období až do prechodu na zimné obdobie. Pri vyhodnotení experimentu som dospel k tomuto záveru:
Dojčiace samice kŕmené zmesou jačmeňa s ovsom, suchým chlebom a mladou lucernou dosahovali dobrú mliekovosť, ich mláďatá rástli rýchlo a boli hmotnostne vyrovnané. Výborné výsledky som zaznamenal aj po ich odstavení. Aj keď rozdiely pri porovnávaní neboli veľké, skupina s výlučným použitím KKZ pre chovné králiky sa umiestnila ako posledná.
Keď som prehodnotil výrobu kompletných kŕmnych zmesí pre králiky a porovnal kvalitu a množstvo použitých komponentov, dospel som k záveru, že príčinou ich nízkej efektivity je aj toto: výrobca nakupuje mladú sušenú lucernu v granulách (ekonomika prepravy), ktoré musí v miešarni pošrotovať, aby ich mohol zmiešať s pošrotovanými komponentmi na výslednú kompletnú kŕmnu zmes. Pri samotnom šrotovaní a granulovaní sa vyvíjajú vysoké teploty, ktoré majú za následok deštrukciu špecificky účinných látok (vitamínov, hormónov, enzýmov a iných živín). Chcem tým zdôrazniť, že zelené krmivá, podávané v primeraných množstvách a kombináciách, sú vo svojom účinku na trávenie, rast a vývin králikov nezastupiteľné.
ALKALOID AVENÍN
Prečo sa mi vo výžive králikov osvedčila práve zmes ovsa s jačmeňom? Ovos obsahuje alkaloid avenín, ktorý podporuje lesk srsti, temperament a pohlavnú aktivitu zvierat. Jačmeň má vysoký obsah vlákniny. Jeho živiny dokážu najlepšie využiť práve králiky. Má priaznivý účinok na tlmenie výskytu kokcidiózy.
* * *
Suchý chlieb (pečivo) dobrej kvality, pokiaľ nie je napadnutý plesňou, je teda veľmi hodnotným a najlacnejším jadrovým krmivom. Možno ním nahradiť tretinu jadrových krmív aj v chove najnáročnejších kategórií. Králikom zároveň umožňuje udržiavať chrup v dobrom stave, pričom nebudú obhrýzať drevené zariadenie koterca.
Autor: Ing. Vladimír MALÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.