môže telesná činnosť vytvoriť vedomie uvoľnenia a priam božského pokoja. Vaše obtiaže - hoci len na chvíľu - sa už nezdajú také neprekonateľné.
Spojenie medzi cvičením a psychologickým pocitom pohody vysvetľuje aj veda. Klasickým príkladom toho, ako cvičenie vedie k stavu rozžiarenia, je často citovaná eufória bežcov. Dlhotrvajúci beh vytvára v tele uvoľňovanie endorfínov, ktoré sa viažu na mozgové senzory a výsledkom je potlačenie citlivosti na bolesť.
"Keď vychádzam po hodinovom cvičení z posilňovne cítim sa naozaj fantasticky," hovorí obchodná cestujúca Hanka. "Celý deň trávim posediačky v aute a precvičenie celého tela pri dobrej hudbe ma doslova postaví na nohy a nabije pozitívnou energiou. Takže primárne mi ani nejde o nejaké chudnutie, ale o ten fantasticky pocit po tréningu. Keď ho vynechám, cítim sa ko zbitý pes."
Známa fitneska Marieta Žigalová zo svojich skúseností vie, že ľudia, ktorí pravidelne cvičia sú optimistickejší, neprepadajú depresii, častejšie sa smejú. "Cvičenie vás nadopuje dobrou náladou. Naviac ľudia, ktorí pravidelne cvičia, majú väčšinou výborné postavy, málo tukových vankúšikov, a z toho vyplývajúce sebavedomie. Zdravo sebavedomý človek vysiela pozitívne signály na svoje okolie, ktoré mu to opláca pozitívnou energiou. Všetko so všetkým súvisí, tučný mľandravý človek, ktorý nevládze výjsť do schodov, má zväčša aj mrzutú náladu a nie je najpríjemnejším spoločníkom. Preto každému odporúčam cvičiť a to nielen kvôli kilám, ale aj pre vaše psychické blaho. Uvidíte, ako to zázračne funguje," zdôrazňuje Marieta.
Keď sa na budúce dostanete do štádia úzkostí a obav pred nejakou zaťažkávajúcou skúškou v práci, či škole, choďte si zatrénovať. Výsledky budú určite kladné aj bez toho, aby ste siahali po antidepresívnych liekoch. Najúčinnejšou cestou k dobrej nálade je poriadny tréning, pri ktorom sa naozaj zapotíte.
Čím sme starší, tým menej svalov máme
S rastúcim vekom stráca každý priemerný človek vo veku od 30 do 50 rokov svalovú hmotu a to rýchlosťou asi 4 percentá za desať rokov. Po päťdesiatke je už tempo úbytku veľmi výrazné, celých 10 percent ročne. Ak však i vo vyššom veku posilujeme a stravujeme sa zdravým spôsobom, môžeme svalovú atrofiu účinne oddialiť.
Dvakrát o nadváhe
Na základe poznatkov lekárov a dietológov veľka časť ľudí nepotrebuje špeciálnu diétu, ale podstatnú redukciu veľkosti porcii jedál. Aj keď pre mužov je neraz ťažké rozlúčiť sa s tučným mäsom či udeninami a ženy sa neradi zriekajú potešenia zo sladkostí, bez obmedzenia práve týchto kritických potravín sa len ťažko zbavíte nadbytočných kilogramov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.