obete rasovo a extrémisticky orientovaného násilia. Na sobotňajšom koncerte v Bratislave, venovanom pamiatke mladého študenta, to na pódiu povedal jeho otec približne dvom tisíckam prevažne mladých ľudí.
"Dankova smrť bude mať zmysel iba vtedy, ak už nebudú nasledovať žiadne ďalšie obete," vyhlásil otec mladého Žilinčana, čo obecenstvo ocenilo búrlivým potleskom. Danielov otec je presvedčený, že každá demokracia musí mať nástroje na ochrany svojich princípov. Vyzval preto parlament, aby sa prestal zaoberať sám sebou a prioritne riešil bezpečnosť občanov. "Obávam sa, že politici si na tejto téme iba prihrejú svoju politickú polievočku, ale nič sa v skutočnosti nezmení," poznamenal Danielov otec s dôvetkom, že by sa veľmi rád mýlil. Mladých ľudí vyzval na vstup do verejného života a politiky, aby priniesli nové myšlienky a účinné riešenia. Dodal, že sa pripravuje vydanie zbierky básní, ktoré Daniel počas svojho krátkeho života stihol napísať, pričom výťažok z jej predaja poputuje na stavbu spomínaného pamätníka.
Predseda občianskeho hnutia Ľudia proti rasizmu Daniel Milo mladých ľudí na bratislavskom nábreží vyzval, aby neboli ľahostajní voči násiliu vo svojom okolí. "Nie je to okrajový fenomén, je to vážny problém a je najvyšší čas s tým niečo začať robiť," vyhlásil Milo. Jeho slová potvrdila výzva, aby zdvihol nad hlavu ruku každý, kto sa niekedy stretol s rasovo, či extrémisticky orientovaným násilím - ruky zdvihla viac ako polovica ľudí. Milo tiež povedal, že ho príjemne prekvapila účasť na protestnom pochode, ktorý sa konal v stredu vo viacerých slovenských mestách proti násiliu pravicových extrémistov.
Organizátor koncertu Michal Kaščák verí, že takéto podujatie je dôležité hlavne preto, že si ľudia z neho zoberú pocit, že sa ľudia stretnú v mene ľudskosti.
Bývalý disident Fedor Gál si myslí, že ruku vraha nezastaví slušnosť a tolerancia. "Zastaví ju vždy iba konkrétny a odhodlaný človek. A odvahu do vás nenaleje štát, to si musí odmakať každý sám na sebe," skonštatoval. Protestovať proti existencii "grázlov a nacistov" by sme mali podľa neho nielen vtedy, keď niekoho zabijú.
Pre mladého študenta Jozefa je koncert iba "chvíľkovým humbukom", po ktorom sa všetko vráti do starých koľají. "Je strašné čo sa stalo, ale neverím, že sa niečo zmení. Mám napríklad informácie, že veľa skínov je aj v policajnom zbore," hovorí Adam. Jeho priateľke chýbali na koncerte politici, "ktorí s tými vypatlancami môžu niečo reálne urobiť".
Herečka Szidi Tobias poznamenala, že v minulosti zabili neonacisti niekoľko Rómov a nikto sa na odpor voči tomu nepostavil. "Je obludné, že sme sa zobudili až teraz, boli sme príliš dlho ľahostajní," myslí si.
Účastníci koncertu sa podpisovali pod výzvu adresovanú ministrovi vnútra Vladimírovi Palkovi, v ktorej ho Ľudia proti rasizmu žiadajú, aby polícia zasahovala razantnejšie proti všetkým extrémistickým prejavom.
Na pódiu vystúpili Jana Kirschner, Para, Le Payaco, Pressburger klezmer Band či hendikepovaní súrodenci Ďuďovci z rómskeho projektu Bhurikane Giľa. Boj proti neonacizmu a fašizmu podporili vo svojich príhovoroch aj viaceré osobnosti spoločenského života ako napríklad kňaz Daniel Pastirčák, bývalý minister kultúry Ladislav Snopko, či violončelista Jozef Lupták.
Na pokojný priebeh koncertu dohliadali policajti, hliadky na koňoch a v pohotovosti boli aj zdravotníci. "Verejný poriadok nebol narušený, polícia nemusela zasahovať," uviedla bratislavská policajná hovorkyňa Alena Toševová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.