Zeman bol odvolaný už pred týždňom, jeho námestníkom a ďalším zamestnancom bol dočasne znížený plat. Vedúci zmeny a jeho zástupca, ktorí nesú za útek väzňov priamu zodpovednosť, prišli o funkcie.
Hĺbková kontrola v borskom väzení odhalila viacero pochybení a nedostatkov. Väzni odsúdený pre trestný čin vraždy mohli pracovať iba na celách, ale v skutočnosti pracovali v dielni, kde spolu s desiatkami ďalších balili kartónové škatule. Dozorcovia podľa zistenia inšpekcie cely pravidelne nekontrolovali a chýbali aj pri nakládke tovaru na nákladné auto. Práve to dvojica väzňov využila, nechala sa ukryť do kontajnerov a na nákladnom aute opustila väzenie. Prvého z dvojice väzňov, 58-ročného Rostislava Roztočila, zatkla polícia v sobotu na predmestí nemeckého Stuttgartu, kde sa uchýlil k sestre.
Na úteku zostáva oveľa nebezpečnejší 29-ročný Roman Čabrada, ktorý má na konte vraždu, lúpežné prepadnutie aj rôzne drogové delikty. Polícia vzala pod ochranu niekoľko svedkov, ktorí v minulosti svedčili proti Čabradovi.
Kauza úteku oboch väzňov otvorila v Česku aj kauzu Rostislava Roztočila. Väzeň sa totiž snažil o revíziu procesu a súdne pojednávanie o možnom otvorení prípadu bolo stanovené na 1. decembra. Roztočil bol odsúdený v 80. rokoch v neprítomnosti za údajnú vraždu egyptského študenta z roku 1975. Prípad je podľa najnovšieho vydania týždenníka Respekt zahalený tajomstvom a mnohými nezrovnalosťami. Podľa občianskeho združenia Šalamoun existuje podozrenie, že ide o justičný omyl. Roztočil bol v emigrácii od roku 1980 a rakúske - a neskôr aj nemecké úrady ho odmietli do Československa vydať pre podozrenie, že v prípade odsúdenia mala prsty komunistická ŠtB. Československé úrady dokonca dali súhlas, aby sa jeho deti po smrti matky odsťahovali za ním do Rakúska a Roztočil sa v Rakúsku aj oženil vzal si Slovensku z utečeneckého tábora. Rodina žila od roku 1991 v Nemecku. Zlom nastal až v roku 2000, keď polícia zatkla Roztočila pri jednej z jeho početných legálnych ciest do starej vlasti. Do väzenia putoval pre 25 rokov starý prípad vraždy cudzinca. Egypťan bol nezvestný od začiatku roku 1975 a telo sa našlo až o pol roka neskôr. Polícia však údajne nikdy nájdené telo neidentifikovala ako nezvestného cudzinca a pozostatky nechala spáliť.
Autor: R
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.