čosi zaujímavejšie ako totalita. Vládne strany zorganizovali koaličnú radu, na ktorej mali byť ústrednou témou priority pre zvyšok volebného obdobia. Nič z veľkých vecí nedohodli, ale nasucho sme my, voliči, neobišli.
Koalícia nám predviedla v plnej kráse ad hoc systém, na ktorom funguje celá politika. Prioritou, ktorou nás obdarovali, je - zúženie poslaneckej imunity. Budú ho vraj presadzovať - čudujsasvete, zrazu. Doteraz veru veľa odhodlania obmedziť výsadu nestíhateľnosti pri dopravnom priestupku neprejavili. Osvietila ich spanilá jazda poslanca Cupera. Dve promile v jeho házedesáckej krvi a škandálne správanie na televízne kamery po nehode pobúrili koalíciu do tej miery, že náhle prišli na to, že "nemá byť prečo poslanec iný tvor, ako je bežný občan pri požití alkoholu" (Lintner). No vynikajúce - sláva Cuperovi. Nechváľme deň pred večerom, ešte sa bude hlasovať v NR SR, ale veľmi dobrá otázka je, dokedy by sme čakali, keby sa doktor práv Cuper nezrúbal pod čiernozem... No nie sú senzační títo naši slovenskí politici? Musel prísť Cuper, aby pochopili takú zložitú vec - viď vyššie Lintner.
Veľmi do výšky vyskakovať ale nemusíme. Zrušenie imunity sa má obmedziť len na požitie alkoholu. Ak už dospeli na koaličnej rade po troch rokoch k poznaniu, že "prečo by mal byť poslanec iný tvor...), tak koľko rokov ešte potrvá, kým im dôjde, že neexistuje jediný dôvod, aby sa rovnosť vzťahovala len na obžerstvo za volantom? Keď sa dopravného priestupku dopustí triezvy poslanec neprimeranou rýchlosťou, tak už je iný tvor ako "bežný občan"? Zrejme nie, ale až taký vyvinutý zmysel pre spravodlivosť ešte nemajú. Musíme si počkať na novú kauzu s ďalším delikventom. Len - dúfajme - nie s tragickým koncom. Ani Rusko nebol opitý, keď si švihal pri Linzi 230-kou... Imunita na toto zrejme nie je problém.
Skoro totožný rukopis vidieť aj pod kontúrou ďalšej dohody, ktorá hovorí, že "chcú zvýšiť parlamentnú kontrolu SIS" (Bugár). Premiér nemá zrazu námietky, "ak je možné, aby sme výraznejšie kontrolovali, nie som proti", povedal. Snahy SMK podchytiť prísnejšie tajnú službu sú však tu už od nepamäti. Doteraz to ale nebolo natoľko dôležité. Až keď SMK začala s odpútavacími manévrami od kauzy Simonových dotácií a Bugár hrozí bohviečím (rozpočet?), tak pre mier v koalícii už možno meniť aj zákony... Keby nechali médiá Simona aj s jeho Agrotradom na pokoji, nikomu by už v tomto volebnom období nenapadlo naťahovať sa s Pittnerom. Keď prežil skupinku, všakáno… Má ale smolu - Bugár potrebuje prelepiť jednu kauzu inou kauzou. Tak sa tvorí legislatíva na Slovensku.
Tretí príklad v bledomodrom je už z parlamentu. Poslanec Galbavý (SDKÚ) prichádza s novelou koncesionárskeho zákona, podľa ktorej by astronomické pokuty za neplatenie (5000 Sk pre fyzickú osobu na mesiac, 15 000 pre právnickú!!) mal nahradiť štandardný systém úrokov z omeškania. A zase: Doteraz to žiadny problém nebol, hoci pán Galbavý osobne navrhoval na jar celú kompletnú novelu poplatkovej legislatívy pre VP médiá. Problém, a naozaj ozrutný a obludný, je to od momentu, čo SRo najala vymáhačskú firmu, ktorá kasíruje vo veľkom neplatičov. A účtuje skutočne absurdné "sankcie" - napríklad jeden živnostník má zaplatiť 924 tisíc Sk. Presne podľa zákona - za rádio! Výraz výpalníctvo sa v súvislosti s koncesiami vyskytuje bežne, v tejto chvíli ale nadobúda skutočne autentický obsah. O absolútnej nemorálnosti operácie nič nesvedčí väčšmi ako fakt, že podľa zmluvy s SRo sú výnosom firmy BSP len sankcie. Podiel na vymoženej "istine" si od rozhlasu ani nenárokujú... Galbavému a celému mediálnemu výboru takýto absurdný a amorálny zákon neprekážal, kým sa - nezačal vykonávať.
Načo koalícii nejaké priority? Stačí jeden opitý poslanec, minister prichytený na samodotáciách či zadĺžený rozhlas, ktorý nikto nepočúva, a majú program. Zákonov s dierami ako Gallisova obrana v Madride je pritom zával. A aby sme ad hoc systém koalície príliš nepreceňovali - nie všetky diery, ktoré v zákonoch objavia, zalepia. Sú aj také, o ktorých dobre vedia, a súc upozornení, sľubujú aj nápravu, a potom ju - neodhlasujú. Taká situácia nastáva vtedy, ak sú ohrozené najcitlivejšie poslanecké a ministerské vymoženosti. Napríklad právo zatajiť majetok, ktoré sa im podarilo prepašovať do ústavného zákona o konflikte záujmov. Pol roka prisahali, že urobia novelu, ktorá v príslušnom paragrafe zaviaže politikov nielen priznať statky nad 30 násobkom životného minima, ale ich aj vyčísliť. Hlasovalo sa a - neprešlo. Život beží ďalej. Možno prístup zmenia, až najbližší škandál bude o tom, že nejaký koaličný pako kúpil podiely v Microsofte a ostrov v Karibiku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.