odškodnenie. Upravuje to návrh nového zákona o odškodňovaní osôb poškodených násilnými trestnými činmi, ktorý v stredu schválila vláda.
"Cieľom je, aby sme sa snažili nachádzať spravodlivosť nielen pre obvinených, ale aj pre obete trestných činov a pre ich rodiny," uviedol pre novinárov minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Maximálna výška odškodnenia v prípade ujmy na zdraví nesmie presiahnuť 50-násobok minimálnej mzdy, v súčasnosti je to 345-tisíc korún. Pri morálnej škode v prípade znásilnenia bude paušálne odškodné 69-tisíc korún, v prípade smrti bude odškodné pre pozostalých 345-tisíc. Odškodnenie musí pritom zaplatiť páchateľ trestného činu, v prípade, že nebude známy alebo schopný zaplatiť požadovanú sumu, odškodnenie vyplatí štát.
O žiadostiach bude rozhodovať Ministerstvo spravodlivosti SR. Tento rezort bude pre Slovákov i sprostredkovateľským orgánom pri žiadostiach o odškodnenie násilných činov v iných štátoch EÚ.
Nový zákon by mal po schválení parlamentom nadobudnúť účinnosť 1. marca 2006. "Podľa platného stavu aj dnes je možné domôcť sa náhrady škody v občiansko-právnom konaní, čo je však pre poškodených zdĺhavé, a preto ten systém musíme zmeniť, aby sa zlepšilo postavenie obetí a ich pozostalých," povedal minister Lipšic.
V SR bolo v minulom roku spáchaných 13 781 násilných trestných činov, v časti prípadov bola spôsobená ujma na zdraví alebo smrť. "Za každým z týchto čísiel je obrovská bolesť, príbeh utrpenia, príbeh strateného pocitu bezpečia, napriek tomu sú záujmy obetí trestných činov doposiaľ na okraji záujmu našej trestnej justície," uviedol Lipšic.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.