informácie od britskej kráľovskej rodiny a parlamentu. Keď sa pred 16 rokmi zrútil komunistický režim, ľudia oslavovali november 1989 a vychádzali do ulíc. Václav Jelínek z pražských Kunratíc bol v tom čase vo Veľkej Británii v jednom z najtvrdších väzení na ostrove Wight a pád železnej opony ho zaskočil a svojím spôsobom i sklamal. Bol totiž špiónom, ktorého komunistická tajná služba v sedemdesiatich rokoch vyslala ako "ilegála" do Anglicka, píše internetová stránka idnes. Ilegál je v špionážnej terminológii človek, ktorý nie je diplomaticky krytý, zvyčajne žije pod vymysleným menom v cudzom štáte, kde získava tajné alebo veľmi dôležité informácie, ktoré potom zakódované posiela do svojej krajiny.
Jelínek ako politický špión dostal za úlohu infiltrovať sa do tesnej blízkosti kráľovskej rodiny a získavať informácie z britského parlamentu. K vrcholným politikom Veľkej Británie, Spojených štátov amerických a Izraela sa skutočne dostal a informácie o ich aktivitách posielal do Prahy. Odtiaľ ihneď putovali do centrály KGB v Moskve. Nijaký odborník na špionážnu problematiku alebo odborná literatúra však žiadnymi informáciami o Václavovi Jelínkovi nedisponuje. Tento muž totiž žil vo Veľkej Británii ako Holanďan Erwin van Haarlem. A pod touto identitou ho poznajú aj bádatelia i odborníci na tajné služby. To, že v skutočnosti ide o Václava Jelínka z pražských Kunratíc, nebolo doposiaľ zverejnené.
Podplukovník Václav Jelínek alias špión Erwin van Haarlem sa rozhodol prehovoriť o svojej minulosti v knihe, ktorá práve prichádza na trh pod názvom Český špión Erwin van Haarlem. "Vo Veľkej Británii som ako Erwin van Haarlem pôsobil od roku 1975 a svoje poslanie som úspešne plnil až do apríla 1988. Potom ma však zatkla britská polícia a o rok neskôr ma súd poslal na desať rokov do väzenia za špionáž," rozpráva Jelínek. Britským tajným službám sa však nepodarilo zistiť skutočné van Haarlemovo meno, ani druh jeho činnosti. Bol to úplne prvý prípad na trestnom súde v Old Bailey, kde odsúdili človeka bez toho, aby bolo známe jeho meno. Priznal to i sám sudca Simon Brown pri záverečnej reči. Proces s van Haarlemom bol svojho času v Anglicku veľmi sledovaný. I britská tlač priznala, že skutočná identita van Haarlema zostáva nedoriešená.
Podplukovník Jelínek odmietal prezradiť svoju identitu i vo väzení, aj keď mu britská tajná služba ponúkla, že ak bude spolupracovať, oslobodia ho a získa možnosť pracovať pre ich tajnú službu. Nezmenil ho ani pád železnej opony v roku 1989. "Ilegála" Erwina van Haarlema tajne deportovali do Prahy v apríli 1993 a s rozviedkou sa definitívne rozišiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.