konferencii k 5. výročiu založenia najslušnejšej a najpoctivejšej slovenskej politickej strany SDKÚ. Už úvod prekvapil aj tých najsentimentálnejších z nás, keď sa v sále ako po výpadku elektrického prúdu úplne zotmelo a z reprákov zaznela do slovenčiny prespievaná pieseň kapely Žlutý pes Modrá je dobrá. Vo svetle reflektorov potom za frenetického potlesku prítomných vstúpil premiér Mikuláš Dzurinda, vedenie strany a hostia, medzi ktorými nemohol chýbať ani predseda HZDS Vladimír Mečiar, ktorého dve hodiny predtým prepustili z nemocnice vyliečeného z obojstranného zápalu pľúc.
A hoci bývalý premiér hral vďaka pobytu v nemocnici ešte všetkými farbami, na konferencii k päťročnici SDKÚ dominovala len jediná. Modrou farbou boli namaľované stoličky v hale Národného tenisového centra v Bratislave, kde sa konferencia konala, ako aj logo strany nad predsedníckym pultom. No ako sa nám priznali viacerí delegáti, najviac ich zaujalo suché červené víno Modrý Portugal, ktoré bolo také populárne, že sa jeho 300 litrov samozrejme v modrých pohároch s logom strany vypilo za necelé dve hodiny.
Ako v slávnostnom prejave pripomenul predseda strany Mikuláš Dzurinda, SDKÚ vznikla na výročie nežnej revolúcie 17. novembra. Tento sviatok je vo verejnosti hlboko zakorenený, čo podľa neho potvrdilo aj tých takmer 40 ľudí, ktorí si revolúciu pripomenuli na bratislavskom Námestí SNP.
Spolu s vicepremiérom Ivanom Miklošom nezabudli spomenúť, že ich strana sa stala hlavným garantom zmien k lepšiemu, lebo dokáže ochrániť a rozvíjať liberálnu ekonomiku, slobodnú občiansku spoločnosť, pričom práve vďaka SDKÚ tu máme takú daňovú, dôchodkovú a sociálnu reformu, ktoré nám závidia takmer všetky rozvojové krajiny a dokonca aj niektorí členovia OPEC-u z Blízkeho východu.
Na dvoch veľkoplošných obrazovkách potom bežali zábery zo zakladajúceho snemu v roku 2000. Pôvodne plánované novinové titulky z rovnakého roku, ktoré svedčili o ťaživej ekonomickej situácii po období mečiarizmu, sa napokon prekryli titulkami PR článkov zo zahraničných novín, ktoré poukazovali na to, že športovo založený predseda SDKÚ je vo svete považovaný za najúspešnejšieho reformátora súčasnosti a obratného politika, ktorý sa dokáže dohodnúť s kýmkoľvek.
Šéf SDKÚ sa síce vyslovil za pokračovanie strán terajšej pravicovej koalície po ďalších parlamentných voľbách, avšak ako poznamenal, politika SDKÚ je najmä o hodnotách a preto najlepším možným riešením je preňho vládna koalícia SDKÚ HZDS. "Viem, že si hovoríte, aké to bude komplikované, ale ja si to vôbec nemyslím. Máme pred sebou jednu vážnu výzvu a tou je hrozbu vlády Smeru, populizmu, sociálnej demagógie a erózie reforiem. Človek neverí vlastným očiam, ani ušiam, keď Fico s Ruskom začali kázať na Slovensku o morálke. Snažia sa kriminalizovať politiku a verejný život, a zároveň ukazujú, aké by Slovensko mohlo byť pod ich vedením. Pred takými rečami si môžem len a len odpľuť a všetkých občanov by som chcel uistiť, že najlepšie na Slovensku bude vtedy, keď premiérom zostanem ja. A voči Ficovi môžeme uspieť len vtedy, keď budeme postupovať koordinovane, teda v jednom šíku s pánom Mečiarom a jeho HZDS. Máme veľkú radosť z toho, že sem táto veľká osobnosť našich dejín zavítala. Čo bolo, bolo, no teraz sa z nás stali partneri. Viem si veľmi dobre predstaviť, že po voľbách zostanem premiérom a pán Mečiar vymení toho komótneho Hrušovského na poste predsedu NR SR," uviedol za veľkého potlesku prítomných.
Premiéra za rečníckym pultom vymenil jeho predchodca V. Mečiar, a hoci sám priznal, že ešte nie je v pôvodnej forme, nebolo to na ňom vďaka kvalitným ošetrujúcim doktorom až tak poznať. Zdôraznil pritom, že spolu s premiérom majú veľa spoločné a bolo by škoda to nevyužiť. "Ako isto viete, bol som chvíľu v nemocnici a tam som si uvedomil niektoré veci. Budúcnosť Slovenska spočíva v našom úzkom spojenectve s SDKÚ. HZDS vie ponúknuť silnú a medzinárodne uznávanú značku a takisto osobnosť svojho predsedu, teda mňa. Na druhej strane SDKÚ je už dlhodobo vládnou stranou a má skúsenosti z toho, kde dosadiť svojich ľudí tak, aby sa mali dobre nielen oni, ale aj ich stranícka pokladňa. Môžeme utvoriť skvelý tandem, ktorý bude najbližšie štyri roky viesť Slovensko k lepším zajtrajškom," uviedol najvýznamnejší hosť päťročnice SDKÚ Vladimír Mečiar.
Slávnostný okamih pokazila len otázka akéhosi zákerného novinára, ktorý sa premiéra spýtal, kam sa podelo osem z jedenástich politikov, ktorí sa pred piatimi rokmi podpísali pod vznik SDKÚ. Dzurinda na ňu odpovedal slovami, že jeho zradcovia nezaujímajú, no potom už miernejšie dodal, že niektorí odišli z politiky úplne, iní si založili vlastné strany alebo prešli do iných, resp. ich kvôli podozreniam z korupcie odpratali do zahraničia.
Najmä poslednú slová však bližšie konkretizovať nechcel a potom sa už venoval gratulantom z radov zhruba 40 starostov obcí a primátorov zvolených za SDKÚ. Tí prišli Dzurindovi osobne poďakovať za to, že sa len vďaka nemu našli práve pre nich financie z dodatočných daňových odvodov U. S. Steelu na rekonštrukcie kultúrnych domov, začatie výstavby kanalizačných prípojok, či telocviční. "Niekedy mi je veľmi ťažko a bolestne, keď počúvam reči, ako v SDKÚ nerobíme hodnotovú politiku, či zanedbávame etické princípy. Veď keby to tak naozaj bolo, Gabo (Gabriel Palacka, jeden zo zakladajúcich členov SDKÚ pozn. red.) by, podobne ako kedysi náš Košičan Eugen, už dávno sedel v nejakej polepšovni a nie v Európskej banke pre obnovu a rozvoj v Londýne, kde sme ho odpratali, aby nebol verejnosti až tak na očiach," skonštatoval premiér.
Na záver pri podpise dohody o spolupráci medzi SDKÚ a HZDS už obaja šéfovia strán vedno vyjadrili želanie, "nech je tento deň pre nás všetkých novou vzpruhou a silným povzbudením, aby sme mali chuť a silu slúžiť národu, svojim stranám a svojim rodinám..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.