jednak na jej chod, ale aj na mnohé iné ďalšie problémy, ktoré sa v nej vyskytujú.
Deň študentstva 17. november. Je to jediný deň, ktorý patrí, patril a bude patriť študentom. Je to deň, keď študenti si pripomínajú udalosti, ktoré sa odohrali v roku 1939 v Prahe.
Pred 66 rokmi, v novembri 1939, študenti pražských vysokých škôl vyšli do ulíc, aby protestovali proti nacistickej okupácii. Bola to reakcia na zastrelenie študenta medicíny Jana Opletala. Nacisti po tejto akcii deviatich vodcov demonštračne popravili, viac ako 1200 študentov deportovali do koncentračných táborov a v noci zo 16. na 17. novembra 1939 zavreli všetky vysoké školy. O dva roky na to, deň 17. november, bol vyhlásený za Medzinárodný deň študentstva.
V roku 1989 študenti vysokých škôl, opäť, vyšli do ulíc, keď si chceli pripomenúť smrť Jana Opletala a zatvorenie pražských vysokých škôl. Zrejme nikto z nich netušil, čo to v spoločnosti vyvolá. Zrazu sa k nim pridali herci, ale i obyčajní ľudia, ktorí sa chceli zbaviť socialistickej diktatúry, ktorí chceli žiť v slobode a v prvom rade normálne. Všetky akcie, ktoré sa na uliciach odohrávali, boli robené pokojnou cestou a ktoré vyústili do zvolenie Václava Havla za prezidenta Česko-slovenskej republiky. V júni 1990 sa odohrali prvé slobodné voľby po vyše štyridsiatich rokoch.
Dnes sa 17.november volá Deň boja za slobodu a demokraciu, no netreba zabudnúť na to, že tento dátum je v prvom rade Medzinárodným dňom študentstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.