22 percent osôb. Svoju účasť nepotvrdilo 25 percent respondentov a osem percent stále nevie, či príde odovzdať v najbližších voľbách svoj hlas. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky, ktorý sa od 1. do 10. novembra pýtal 1346 respondentov na ich názory na voľby do samospráv VÚC.
Podľa prieskumu je stále viac ľudí, až 86 percent, informovaných o termíne volieb. Najmenej zo všetkých Slovákov prídu k urnám obyvatelia Trenčianskeho kraja - iba 17 percent, skôr sa na voľbách zúčastní 25 percent a skôr nezúčastní 23 percent. Až 29 percent Trenčanov svoju účasť na voľbách odmietlo. Naopak, obyvatelia Nitrianskeho kraja budú tí spomedzi všetkých Slovákov, ktorých príde najviac (26 percent) určite odovzdať svoj hlas. K urnám ich skôr príde 23 percent, 20 percent ich skôr nepríde a určite sa nezúčastní 24 percent.
Prešovčanov príde určite voliť iba 20 percent, 25 percent skôr príde a 26 skôr nepríde, na voľbách sa určite nezúčastní 20 percent obyvateľov kraja. Spolu s Trenčanmi sa chystá k urnám najmenej Košičanov, tiež len 17 percent. Z obyvateľov Košického kraja skôr príde voliť 26 percent, 24 percent sa skôr nezúčastní a účasť na voľbách určite odmieta 21 percent ľudí.
Na voľbách sa najviac chystajú zúčastniť voliči SDKÚ (47 percent) a KDH (32). Váhajú najmä sympatizanti Smeru-SD (66 percent) a KDH (62). K urnám prídu najbližší víkend najmä vysokoškolsky vzdelaní ľudia (37%), so svojou účasťou váha až 71 percent robotníkov, občania so základným vzdelaním sa prevažne neplánujú volieb zúčastniť.
Najdôležitejším kritériom pri voľbe predsedu VÚC bude pre Slovákov volebný program kandidáta, ktorý pri hlasovaní preferuje až 56 percent ľudí, jeho doterajšie pôsobenie v komunálnej politike (42), príslušnosť k politickej strane (33) či jeho popularita (30). Pre voličov sú tiež dôležité úspechy kandidáta mimo politiky (25) či kandidát pochádza z obce voliča (25), jeho pôsobenie v politike na celoslovenskej úrovni (21) a vek kandidáta (13). Na príslušnosť kandidáta k politickej strane najviac prihliadajú potenciálni voliči ĽS-HZDS (49%), občania s vysokoškolským vzdelaním (42%) a obyvatelia Žilinského kraja (41%). Doterajšie pôsobenie kandidátov v komunálnej politike je dôležité pre obyvateľov Košického kraja a vysokoškolsky vzdelaných občanov (po 53%) a sympatizantov SDKÚ (51%).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.