dve družice, ktorých celková hmotnosť bola vyše 8 000 kg. Obe družice boli vynesené na tzv. geostacionárnu obežnú dráhu vo výške 35 917 kilometrov nad zemským povrchom. Pretože doba obehu družice na geostacionárnej (či geosynchrónnej) dráhe je presne 24 hodín, družica akoby "visela" nad jedným miestom na zemskom povrchu. Na geostacionárnu dráhu sú umiestňované najmä družice, slúžiace na prenos televízneho a rádiového vysielania.
Jednou z družíc, vynesených nosičom Ariane 5 ECA, bola družica Spaceway 2 hmotnosti 6 116 kg. Túto družicu vyvinula pre spoločnosť DIRECTTV firma Boeing. Družica bude slúžiť na prenos televízneho signálu s vysokým rozlíšením (HDTV), pričom jej poloha na obežnej dráhe (99,2 stupňov západnej dĺžky) umožní sledovať jej signál väčšine amerických obyvateľov. Druhú družicu, nazvanú Telkom 2, vyvinula spoločnosť Orbital Science Corporation. Táto družica, "zaparkovaná" na 18o východnej dĺžky, bude slúžiť indonézskej spoločnosti PT. Telekomunikasi Indonesia a jej signál bude pokrývať väčšinu regiónu ASEAN.
Nosič Ariane 5 ECA, ktorý do vesmíru vyniesol obe spomenuté družice, štartoval z európskeho kozmodrómu Spaceport v Koruru vo Francúzskej Guayane. Bol to už dvadsiaty úspešný štart nosiča Ariane 5, ktorý je na geostacionárnu dráhu schopný vyniesť náklad temer 10 000 kg. Nosič Ariane 5 už má na svojom konte jeden rekord, keď v auguste tohto roka vyniesol na geostacionárnu dráhu thajskú družicu THAICOM 4 hmotnosti 6 485 kg. Išlo o doteraz najťažší komerčný satelit, vynesený na takúto dráhu. Všetky verzie rodiny nosičov Ariane vykonali doteraz už 168 štartov. Najmohutnejší z celej rodiny je nosič Ariane 5, ktorý má výšku 50,5 metra.
Už v polovici decembra vypustí organizácia Arianespace z juhoamerického kozmodrómu v Kouru ďalšie družice, a to opäť nosičom Ariane 5. Tento nosič vynesie na obežnú dráhu okolo Zeme družicu Insat 4A pre indickú organizáciu kozmického výskumu (ISRO) a meteorologickú družicu MSG-2 pre organizáciu EUMETSAT (European Organization for the Exploitation of Meteorological Satellites, čiže Európska organizácia pre využívanie meteorologických družíc).
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.