dopravy Gabriel Palacka ho fakticky zrušil a vyhlásil, že na tretieho operátora nemáme priestor.
Aj po siedmich rokoch je o slovenský trh ešte stále záujem. Ministerstvo dopravy a telekomunikácií bude v pondelok rokovať o tom, že odporučí Telekomunikačnému úradu vyhlásiť výberové konanie na voľné frekvencie.
Riaditeľ sekcie na ministerstve Anton Smitka povedal, že Slovensko už prejavilo veľký záujem "niekoľko európskych mobilných operátorov". Ministerstvo ich síce nechcelo menovať, ale mohli by to byť firmy ako Vodafone, TIM alebo Telefónica Móviles. Všetky patria okrem T-Mobilu a Orangeu k najväčším európskym operátorom.
Príchod tretieho operátora by rozšíril konkurenciu na slovenskom trhu a mal by znížiť ceny hovorov.
Telekomunikačný úrad je podľa hovorcu Romana Vavra pripravený konkurz vyhlásiť, keď operátori prejavia reálny záujem. To sa už stalo, lebo ministerstvo počas roka s viacerými rokovalo.
Ide o voľné frekvencie 900, 1800 a 1900 megahertzov, teda pásma pre siete GSM, ktoré sa používajú dnes, ale aj o frekvenciu siete tretej generácie UMTS. Smitka povedal, že "materiál bude do konca roka na rokovaní vlády".
Hovorca T-Mobilu Juraj Dropa povedal, že nový operátor by nemal byť zvýhodňovaný. Poukazuje najmä na to, že Orange aj T-Mobile zaplatili pred troma rokmi za licencie pre siete tretej generácie 1,5 miliardy korún. Stanovisko Orangeu sa nám nepodarilo do uzávierky získať.
Prvý pokus vybrať tretieho operátora skončil v roku 1999 škandálom. Vtedajší minister Palacka rozpustil výberovú komisiu a voľné frekvencie 1800 MHz boli vtedy pridelené existujúcim operátorom EuroTelu (v súčasnosti T-Mobile) a Globtelu (v súčasnosti Orange). Operátori vtedy zaplatili po 10 miliónov dolárov a táto suma bola podľa Palacku adekvátna.
Bola to jedna z káuz, pre ktorú Palacka odišiel z vlády. Svoj odchod zdôvodnil útokmi médií a nepodloženými podozreniami z korupcie. Hovoril o "hyenizme v niektorých redakciách", ktoré ho obvinili bez dôkazov.
Premiér Mikuláš Dzurinda sa v tom čase za Palacku bezvýhradne postavil s tým, že ministrove argumenty, že trh neunesie tretieho operátora, ho presvedčili. "Ako nemôžeme mať 60 zdravotných poisťovní, lebo ten trh je obmedzený, tak je možno obmedzený aj z pohľadu týchto mobilných sietí," hovoril vtedy Dzurinda.
Aj druhý pokus priviesť na slovenský trh tretieho operátora sa skončil fiaskom. V roku 2002 síce získala licenciu na voľné frekvencie firma Profinet.sk, ale neskôr o ňu prišla, lebo nezaplatila prvú splátku.
Autor: r
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.