pôvodný v Severnej Amerike a u nás len zdomácnel.
Je to jednoročná, odstávajúco chlpatá rastlina. Byľ je priama, až 150 cm vysoká. Listy sú striedavé, nedelené, početné, dolné sú obrátene kopijovité zúžené v stopku, horné sú čiarkovité, sediace, celistvookrajové. Malé úbory tvoria bohatú, mnohoúborovú, strapcovitú metlinu. Zákrov úborov je holý, lôžko je bez plievok. Rúrkovité kvety sú žltkastobiele, lúčové kvety sú biele alebo červenkasté, obyčajne o niečo dlhšie než zákrov, úzko jazykovité, v počte 25-45. Nažky sú 1 mm dlhé, drobné, holé, s 2-3x dlhším chocholcom než nažka. Je špinavo biely. Turanec kvitne od júna až do mrazov na jeseň. Rastie na vlhkých, v lete vysychavých, výživných, obyčajne nevápenatých, piesočnatých, kamenitých aj hlinitých pôdach.
Turanec je liečivá rastlina. Vňať sa zbiera v čase kvetu. Droga obsahuje silicu s hlavnou zložkou limonénom. Okrem toho sú v nej flavonoidy, triesloviny, cholín, kyselina gallová, živice, vosky a iné látky. Droga je veľmi vhodný močopudný prostriedok, ktorý podporuje vylučovanie kyseliny močovej. Preto je vhodná aj proti dne. Tlmí aj vnútorné krvácanie, hnačky a je účinný liek proti bronchitíde. Podporuje metabolizmus, pozitívne ovplyvňuje tvorbu bielych krviniek a užíva sa aj pri kožných chorobách. Najvhodnejšie je užívať ju ako odvar. Je vhodná aj pre tehotné ženy a starých ľudí, ktorí turanec veľmi dobre znášajú.
Čaj z turanca obyčajne miešame s koreňom ihlice tŕnitej, listom brezy, vňaťou tymiánu a koreňom zeleru alebo petržlenu. Je vhodný zvlášť pri reumatizme, kožných chorobách a poruchách metabolizmu. V Amerike turanec Indiáni užívali zvonka aj na opuchnuté, zapálené a bolestivé kolená.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.