je veľmi všestranné. Uplatňujú sa pri zhotovovaní rôznych typov odevov a bytových doplnkov.
"K prvým predchodcom textilných materiálov zaraďujeme kožu, ktorá sa používala pri zhotovovaní odevov v najstarších vývojových obdobiach," povedala pracovníčka Východoslovenského múzea (VSM) Mária Ginelliová.
Obdobie staroveku s vysoko vyvinutým textilným umením produkovalo množstvo kvalitných vzorovaných orientálnych hodvábnych textílií so zlatými vláknami ako aj jemných ľanových a bavlnených látok.
Stredoveké umelecké remeslo rozšírilo sortiment textílií o širokú paletu tkaných brokátov s veľkými kvetmi a strihané zamaty s motívom granátového jablka. "Z tohto obdobia sa zachovali nádherné textilné liturgické rúcha, ktoré VSM prezentuje vo svojej stálej expozícii Storočia v umení." Svojim remeselným prevedením a výtvarným riešením patria k ojedinelým zachovaným dokumentom doby. Vyhotovené sú z tkaných brokátových a damaskových textílií, tiež zamatov, ktoré boli v tom období importované na naše územie z Talianska. Na rúchach sú umiestnené vyšívané pásy a kríže s bohatou reliéfnou výšivkou, na ktorých sú s maximálnou precíznosťou vyšité figurálne biblické námety s výjavmi zo života Krista a Panny Márie.
Odľahčenie v textilných materiáloch prináša až 19. storočie. 20. storočie je zas obdobím modernizácie. I textilné materiály dostávajú nový rozlet a vzdušnosť.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.