by ste určite nemali zabudnúť.
Pampová tráva ľahko vymrzne
Výrazným tvarom a vysokými elegantnými steblami zaujme "pampová tráva" (Cortaderia selloana), jedna z najkrajších tráv pre solitérne výsadby. V čase, kedy jej steblá začnú byť nevzhľadné a kazia estetický dojem, odstránime celé kvetenstvo. Listy z trsu nerežeme, ponecháme ich na rastline po celú zimu, pretože chránia koreňový obal pred námrazou. Pampová tráva je veľmi chúlostivá na zimný mráz, v čom ju znevýhodňuje osamotené stanovište, na ktorom ju pestujeme. Výhodou môžu byť prenosné nádoby, v ktorých ju umiestnime do zeme a na jeseň premiestnime do chladnej pivnice. Ak máme pampovú trávu vysadenú voľne v pôde, neostáva nám nič iné než celý trs zazimovať. Všetky listy zviažeme do pevného snopu, trs zakryjeme suchým lístím, zakryjeme čačinou a túto "kôpku" zaťažíme plechovou, plastovou či podobnou strieškou.
Upravujeme živé ploty
Hlavne stálozelené živé ploty si zaslúžia nový zostrih. V priebehu leta sa rozbujneli a často výrazne prekročili nami požadované parametre. Naviac ostrihaná čačina sa nám bude hodiť na zakrytie skalničiek a ďalších rastlín na záhrade. Vetvy ihličnanov môžeme použiť na aranžovanie na adventné domové vence alebo na výzdobu hrantíkov za oknami. Živý plot striháme vždy viac v korune, od koruny smerom ku koreňom je zostrih pozvoľnejší. Koruna totiž nesmie tieniť spodnú časť stromov, inak by sa dolná časť preriedila. Dostatkom svetla, dôkladnou jesennou závlahou a precíznym zostrihom zostanú naše živé ploty po celú zimu pekne zelené.
Upratujeme zelený koberec
Zatrávnené plochy záhrady koncom jesene pôsobia skôr ako miesta pre odloženie všetkého, čo ostatná zeleň v tomto roku už potrebovať nebude. Okrem lístia, opadaných, nahnitých jabĺk a vetrom zaviatych rôznych častí rastlín je trávnik plný machu, ktorý ho dusí. Trávy korenia veľmi nízko, asi 5 cm, pod povrchom. Neustále zašľapovanie spolu s machom obmedzujú v priebehu roka prísun vzduchu ku koreňom. Po základnom upratovaní začiatkom novembra použijeme špeciálne hrable s bodcami, ktoré dôkladne prevzdušnia povrchovou vrstvu trávnatého porastu. Na povrch trávnika môžeme rozhodiť preosiaty kompost. Vegetačný čas tráv pre tento rok končí a zašliapanie trávy bude cez zimu minimálne. Môžeme očistiť a uložiť všetky kosačky a ďalšiu techniku, ktorú pre údržbu máme k dispozícii.
Čo s pôdou na jeseň
November je mesiac, kedy začneme s rytím letničkových a zeleninových záhonov. Ťažké ílovité pôdy obraciame nahrubo. Veľké hrudy obnažené na povrchu pri rytí roztrhá v priebehu zimy mráz. Kypré hlinité, prehnojené pôdy obraciame iba rycími vidlami. Do ľahkých pôd zaryjeme zelené hnojivo alebo vyzretú mrvu z chlieva. Ak je november teplý, môžeme sa pokúsiť ešte vysiať "zelené hnojenie" a po vyklíčeni zaryť. Ideálna pôda má drobiacu sa štruktúru s vyváženým množstvom živín. Ovocné stromy potrebujú tiež prevzdušniť korene, preto okolo nich udržujeme po celý rok kyprý okruh zeminy, ktorá na jeseň zryjeme rýľom a doplníme kompostom nebo hnojom. Mierne prevzdušnenie pomocou rycích vidiel ocenia aj okrasné dreviny, pozor dávame len na to, aby sme nepoškodili korene tesne pod povrchom.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.