zdravia a sú výrobkami nebezpečnými. Ide o 3 výrobky
Prvým nebezpečným výrobkom je guma na gumovanie, ktorá svojím tvarom pripomína malý zákusok tortičku so šľahačkou a jahodou. Pri bežnom používaní sa dá ľahko rozdeliť na 4 malé časti. Balená je v malom priesvitnom vrecku, ktoré sa uzatvára samolepiacou páskou.
Druhá guma na gumovanie pripomína svojím tvarom malý keksík čajové pečivo. Pri bežnom používaní sa dá ľahko rozdeliť na 4 malé časti. Rovnako ako predchádzajúce 2 výrobky, aj tento je balený v malom priesvitnom vrecku, ktoré sa uzatvára samolepiacou páskou.
Tretí nebezpečný výrobok, guma na gumovanie guma puzzle, je zložený z 5 častí spojených ako puzzle do tvaru morského koníka. Jednotlivé časti sú veľmi ľahko oddeliteľné (ako celok nie je možné výrobok vlastne používať) a svojou farbou, vzhľadom a veľkosťou pripomínajú gumové želé cukríky, prípadne žuvačky. Výrobok je zabalený v malom priesvitnom vrecku ukončenom papierovou etiketou. Inšpekcia upozorňuje na riziko ohrozenia zdravia dieťaťa pre možnú zámenu s potravinou.
Pri používaní uvedených gúm na gumovanie hrozí nebezpečenstvo vyplývajúce z toho, že deti si môžu výrobok vkladať do úst a následne ho prehltnúť alebo vdýchnuť. Podľa SOI sa v zmysle zákona o ochrane spotrebiteľa považuje výrobok za nebezpečný, ak tvarom, vôňou, farbou, vzhľadom, balením, označením, objemom alebo veľkosťou môže u spotrebiteľa, najmä u detí, vyvolať riziko zámeny s potravinou a ohroziť tak ich život alebo zdravie. "Predmetné gumy na gumovanie svojím tvarom, farbou, vzhľadom a veľkosťou môžu deťom pripomínať zákusok, keksík, cukrík, resp. žuvačku a vzhľadom na dosiahnutú úroveň psychického vývinu malých detí hrozí nebezpečenstvo, že takýto výrobok budú vkladať do úst," upozorňuje inšpekcia.
SOI zakázala predaj týchto výrobkov a kontrolovaná osoba prijala dobrovoľné opatrenie na stiahnutie uvedených gúm na gumovanie z trhu. SOI zároveň odporúča spotrebiteľom, ak si niektorý z týchto výrobkov zakúpili, aby ho vo vlastnom záujme odstránili z dosahu najmä malých detí, u ktorých môže najčastejšie dôjsť k jeho zámene s potravinami. Spotrebitelia si môžu uplatniť právo na vrátenie nebezpečného výrobku u predávajúceho, pričom majú nárok na vrátenie kúpnej ceny. Ak spotrebiteľ už nemá doklad o kúpe, táto povinnosť sa vzťahuje na výrobcu alebo dovozcu. SOI o tom informovala na svojej internetovej stránke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.