asymetrická podľa regiónov, veku, vzdelania i iných kritérií, niekoľko nevinných záverov je možné urobiť. Získané percentá hovoria naozaj veľmi málo o reálnej podpore toho-ktorého subjektu, to však nie je jediná použiteľná informácia.
Politická mapa budúcich krajských parlamentov je nepochybne veľkým úspechom "slovenských" strán vládnej koalície - KDH a SDKÚ. Ich triumf v Žiline je skutočná senzácia. Prešov o čosi menej, ale vzhľadom na sociálne postavenie regiónu a rétoriku Smeru určite pikantný. Signál k "veľkým" voľbám, že KDH a SDKÚ majú potenciál vyšvihnúť sa náhodou až na úroveň Smeru, to, samozrejme, nie je. Ich zisky však výrazne relativizujú až znehodnocujú obraz, ktorý o rozložení politických síl podávajú pravidelné výskumy verejnej mienky. Ukazuje sa, že kým Ficova strana môže mať s 30 percentami, ktoré už má akoby rezervované, ešte vážny problém, predovšetkým SDKÚ môže bodovať vysoko nad hladinu preferencií dosahovaných vo výskumoch. Nedá sa to tvrdiť ako zjavená pravda, ale ako vysoká pravdepodobnosť zrejme áno. Zhruba 15 percent mandátov totiž dosiahla SDKÚ pri nižšej účasti vo väčších aglomeráciách, predovšetkým v Blave, ako na vidieku. KDH dosiahlo svoj životný volebný výsledok od roku 1990, u tejto strany je však temer isté, že dokázala navnadiť k urnám najvyšší podiel svojich voličov.
Vôbec najväčšie prekvapenie prvého kola je, že rovnaký výkon sa nepodaril SMK. Jej prehra v Nitre, kde "gubernovala" štyri roky, je drvivá, a príčiny sa budú analyzovať zrejme aj v Budapešti. Zdá sa, že akési národné obranárstvo, ideologizácia jednotného maďarského národa, čo je agenda opozičného Fideszu, cez hranice neúčinkuje. To je naozaj nečakané. Voliči SMK sa nemobilizovali ako pred 4 rokmi, čo signalizuje skôr to, že sa necítia veľmi ohrození, ako zlú kampaň Bugára a spol. Samo osebe je takéto vysvetlenie dobrá správa, pretože veští deetnizáciu politiky na juhu ešte aj napriek faktu, že sa mobilizovali tentoraz Slováci. Naivná by bola asi predstava, že časť maďarských voličov odradili neuveriteľné zverstvá župných poslancov SMK (ktorí obohacovali seba a svoje rodiny za bieleho dňa). Bugárova strana pritom výrazne stratila aj v B. Bystrici. Bohvie, čo je za tým, je to prvýkrát v histórii volieb na Slovensku, čo SMK nenaplnila "papierovú formu".
Treba uznať a trikrát podtrhnúť, že za výkony v Nitre si SMK výprask zaslúžila, čo ale nič nemení na zvrhlosti víťaznej "veľkej slovenskej koalície". Na postoji k budúcemu vývoju v Nitre však vidieť civilizačný rozdiel medzi KDH a opozičnými účastníkmi spolku - Smerom a HZDS. Kým Fico vykrikuje, že nitriansky výsledok pokladá "za najdôležitejšiu udalosť týchto volieb", prisahá vernosť partnerom z bravčovej koalície a vidí už SMK v opozícii, Hrušovský - dosť prekvapivo - dáva na známosť, že "máme tu predvolebnú koalíciu a máme tu ponúknutú povolebnú spoluprácu - vytvoria sa suverénne kluby". Hahaha - KDH de facto ponúka SMK koalíciu. To ovšem nepôjde bez SDKÚ, ktorej zase SMK núka odstúpenie svojho županského kandidáta Szigetiho a podporu Jána Grešša. Závisí teraz od Dzurindu, či v Nitre dôjde k najväčšiemu povolebnému zvratu, ktorým by bola koalícia KDH-SDKÚ-SMK. Premiér je v peknej dileme; na jednej strane nestíha propagovať povolebnú spoluprácu pravice na republikovej úrovni, na strane druhej má Bugára v zuboch (ešte za návrh, aby odstúpil - pred rokom a pol) a nesmierne rád by ho potupil... Uvidíme, čo si vyberie. Voľba je doslova psychologická. V zuboch má Dzurinda totiž aj Fica, ktorého by mohol v Nitre, ktorá je podľa predsedu Smeru "strategické územie", poslať do opozície. K zápletke, ktorá sa rysuje v Nitre, sa ale žiada poctivo dodať toto: Ísť do volieb v koalícii s jednou skupinou strán proti inej konkrétnej strane, a po voľbách preskočiť na druhý breh k súperovi, je tiež unikátny manéver, aký by sa v dejinách parlamentarizmu zrejme ťažko hľadal...
Všeobecná zhoda vládne v tom, že HZDS utrpelo nepríčetný debakel a je ešte väčším "loserom" ako SMK. Spadnúť zo 140 regionálnych poslancov na 50 je teda umenie. Mečiar je úplne na odpis - aj to je odkaz, ktorý sa dá z výsledkov jednoznačne odčítať. Po funuse je veľa generálov, ale Viliam Novotný by sa mal seriózne zamyslieť, o koľko hlasov ho v Košiciach pripravila podpora HZDS. Niežeby to riešilo priepasť, ktorá ho delila od Bauera, ale ako hovoria klasici, "skúsenosť je daň za hlúposť, ktorú sme urobili". Iní klasici zase hovoria, že múdri sa učia na hlúpostiach iných, hlupáci na svojích, ale iba idioti opakujú vlastné chyby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.