poistné, alebo prepíšu auto na niekoho iného. V oboch prípadoch stará poistka zanikne a motorista môže uzatvoriť novú.
Vodičom, ktorí nezaplatia do konca roka povinnú poistku, poisťovňa automaticky poistku zruší ku koncu januára. Za január však budú musieť poistné nakoniec zaplatiť.
"Zákon hovorí, že ešte mesiac po splatnosti poistného je motorista poistený. Poisťovne však majú v poistných podmienkach to, že keď klient mešká s platením poistného a spôsobí škodu, môžu od neho vymáhať celú sumu, ktorú za neho zaplatili," tvrdí výkonný riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov Imrich Fekete.
Ľudia, ktorí hoci aj jeden deň nemajú poistenie, porušujú zákon. Kancelária poisťovateľov dostane hlásenie, že niektoré auto nemá uzatvorenú poistku a postúpi to obvodnému úradu. Ten následne vinníka pokutuje. "Je to rovnocenné, ako keby celý rok nebol poistený," hovorí Fekete.
Motoristi, ktorí chcú takto postupovať, by mali preto novú poistku uzatvoriť už od januára a nie od februára. To znamená, že v januári budú mať zaplatené dve poistky. Starej poisťovni zaplatia jednu dvanástinu celoročného poistenia a novej poisťovni poistku za celý rok.
Takýto postup sa preto oplatí tým motoristom, ktorým v starej poisťovni vychádza poistka výrazne drahšie ako v novej. Ak by mali ušetriť len niekoľko stoviek, pri nezaplatení poistky by prerobili. Ak napríklad v starej poisťovni vychádza ročné poistné na 6500 korún a v novej by mal zaplatiť 6000 korún, oplatí sa nemeniť poisťovňu. Za január zaplatí v pôvodnej poisťovni 542 korún. Spolu so šiestimi tisíckami v novej poisťovni ho tak poistenie vyjde na 6542 korún.
Naopak, zmeniť poisťovňu by sa oplatilo napríklad motoristom, ktorí by mali v starej poisťovni zaplatiť napríklad 8000 korún a v novej 4000 korún. Za január by museli zaplatiť v starej poisťovni 667 korún. Spolu by ich tak poistka na budúci rok vyšla 4667 korún.
Problém môže nastať pri motoristoch, ktorí platia poistné štvrťročne alebo polročne. Termín zániku poistenia sa totiž posúva až k dátumu poslednej splátky. To znamená, že pri polročnom platení zanikne poistka k 1. augustu a pri štvrťročnom až k 1. novembru.
Ešte viac peňazí možno ušetriť pri prepísaní auta na príbuzného. Oplatí sa to predovšetkým tým motoristom, ktorí sú v najdrahších skupinách. Ide napríklad o mladých ľudí do 23 rokov a o obyvateľov veľkých miest.
Napríklad vodič nad 30 rokov z vidieka zaplatí za auto s výkonom nad 80 kilowattov 9398 korún. Za rovnaké auto zaplatí 23-ročný vodič 18 794 korún. Ak by auto prepísal na staršieho príbuzného, ročne by ušetril vyše 9-tisíc korún.
Ešte pred prepisom auta na inú osobu by si mal motorista overiť, či skutočne dostane od novej poisťovne nižšiu cenu.
Za prepis v rámci jedného okresu motorista zaplatí 300 korún. Ak by chcel dať auto prepísať na nového majiteľa v inom okrese, musí okrem toho zaplatiť aj tisíc korún za nové značky.
Autor: cs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.