Korzár logo Korzár

Súdia Saddáma Hussajna

Bývalý iracký prezident Saddám Husajn a ďalší siedmi predstavitelia jeho režimu, obžalovaní zo zločinov proti ľudskosti, včera po 40Saddám, s

Bývalý iracký prezident Saddám Husajn a ďalší siedmi predstavitelia jeho režimu, obžalovaní zo zločinov proti ľudskosti, včera po 40

Saddám, s Koránom pod pazuchou, vstúpil do miestnosti ako posledný z ôsmich obžalovaných. "Pokoj ľuďom pokoja," povedal predtým, ako sa posadil. Podráždený bývalý iracký líder, ktorý sa dostavil do súdnej siene s osemminútovým oneskorením, sa následne sťažoval sudcovi na skutočnosť, že musel prejsť veľkým počtom schodov a mal spútané ruky. Rozhnevalo ho tiež to, že ho priviedli príslušníci zahraničných síl. Sudca bývalého vodcu krajiny ubezpečil, že "povie" strážcom, aby sa takáto situácia už neopakovala. "Nepoviete. Vy im to musíte rozkázať! Ste Iračan, oni sú dobyvatelia a okupanti," odpovedal mu nervózne exdiktátor. Saddám mal na sebe bielu košeľu a tmavé sako. Spolu s jeho právnikom Chalílom Dulajmím boli v sieni prítomní aj bývalí ministri spravodlivosti USA a Kataru - Ramsey Clark a Nadžíb al-Nauímí. Tí sa pripojili k advokátovi exprezidenta v snahe zaistiť, že sa mu dostane spravodlivého procesu. Tím Saddámových obhajcov sa snaží získať na svoju stranu podporu zahraničných právnikov. Dulajmí je Iračan, ktorý nemá bohaté skúsenosti s veľkými súdnymi prípadmi, predovšetkým s prípadmi zločinov proti ľudskosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V centre Bagdadu sa medzitým ozývala mínometná paľba. Len niekoľko hodín pred začatím pojednávania aj do zelenej zóny dopadla jedna mínometná strela. Saddám Husajn a ďalší siedmi obžalovaní sú obvinení z masakry takmer 150 šiitských civilistov, ku ktorej došlo v roku 1982 v dedine Dudžajl, severne od Bagdadu, kde sa krátko predtým odohral neúspešný pokus o atentát na vtedajšieho irackého vodcu.

Proces sa začal 19. októbra, okamžite ho však odložili o 40 dní, aby tím obhajcov dostal viac času na prípravu. Advokáti zastupujúci exprezidenta a ďalších obžalovaných avizujú, že sa budú snažiť dosiahnuť ďalšie, trojmesačné odročenie procesu.

V dedine Dudžajl sa medzitým konala demonštrácia, na ktorej miestni obyvatelia, držiac v rukách fotografie údajných obetí Saddámových čistiek, požadovali popravu zvrhnutého diktátora. Naopak, v Saddámovom bývalom bydlisku Tikrít vyšli do ulíc jeho stúpenci, ktorí potom pochodovali do dediny Awdža, kde sa exprezident narodil. V rukách držali jeho fotografie a zvolávali: "Áno, áno Saddámovi!" Podľa kameramana tlačovej agentúry Reuters demonštranti v Dudžajle zbili pracovníkov štábu televízie al-Arabíja kvôli spôsobu, akým táto televízna stanica pokrývala prosaddámovské demonštrácie v Tikríte. Zábery z demonštrácií vysielala aj iracká televízia.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavný sudca v procese so zosadeným irackým diktátorom Saddámom Husajnom a ďalšími siedmimi obžalovanými predstaviteľmi jeho režimu odročil včerajšie pojednávanie do 5. decembra. Účelom tohto kroku je dať viac času na nájdenie náhrady za dvoch zavraždených advokátov a jedného, ktorý z krajiny ušiel po tom, ako bol zranený. Súd síce poskytol náhradných právnikov, avšak bývalý viceprezident Tahá Jásin Ramadán, ktorý je jedným z obžalovaných, nástojil na svojom práve vymenovať vlastného právneho zástupcu. Po tom, ako sudca ohlásil odročenie, obhajcovia protestovali: tvrdili, že potrebujú viac času, a žiadali až 30 dní. Pojednávanie bolo následne asi na desať minút prerušené. Potom však sudca potvrdil svoje pôvodné rozhodnutie. Ďalší obžalovaný, Saddámov nevlastný brat Barzán Ibrahím sa sťažoval, že sa mu nedostalo náležitého lekárskeho ošetrenia po tom, ako mu diagnostikovali rakovinu, čo je podľa neho "nepriamy pokus o vraždu". Samotný exprezident tvrdil, že od prvého pojednávania 19. októbra napísal sudcovi už tri alebo štyri správy, na ktoré nedostal žiadnu odpoveď. Sudca uviedol, že o žiadnych správach nevie.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 222
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 246
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 067
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 092
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 783
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 208
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 555
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu