zákonnosti, tak na jej hrane, ale aj smrťou Daniela Tupého, študenta z Bratislavy, ktorý sa kvôli dlhým vlasom a gitare znepáčil okoloidúcim násilníkom.
POJEM EXTRÉMIZMUS
Na Slovensku je extrémizmus permanentným javom od roku 1989. Najprv sa objavil v podobe rýchlokvaseného nacionalizmu (protičeský, protimaďarský, antisemitský), potom sa ustálil na politickej ľavici (anarchisti, borci proti americkému imperializmu, senzibili) a aj tzv. extrémnej pravici (rasizmus, šovinizmus). Podľa Iva Samsona, analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku "extrémizmus existoval aj pred rokom 1989 v podobe ľudáctva a komunizmu, kým nezdegenerovali na nehybnú štátnu ideológiu, ale aj, tak ako vo všetkých totalitných krajinách, v potencionálnej forme. Politický extémizmus je odchýlenie sa od noriem všeobecne akceptovaných politických postupov: dodržiavanie pravidiel, medzinárodných zmlúv, politickej etiky. Je prirodzeným štádiom vývoja určitej populačnej skupiny v demokratickom štáte. Dôležitým motívom je aj móda, poprípade potreba byť nápadný, provokovať "meštiakov" alebo "negrov"," podáva definíciu Ivo Samson.
Extrémizmus sa spravidla obracia proti ústavným základom vlastného štátu a veľmi dobre sa mu darí v zlomových situáciách, keďže bežné postupy v demokraciách, ako je súdnictvo, parlamentné rozpravy, sú náročné, pomalé a často neefektívne.
Typológia extrémizmu je pomerne jednoduchá, keďže sa delí na pravicový a ľavicový. Oba typy majú spoločné črty v antidemokratických prístupoch a v obmedzovaní slobody jednotlivca, no ľavicový extrémizmus sa "prejavuje ako boj proti kapitalizmu (komunisti, nacisti), poprípade odmieta akúkoľvek formu autority (anarchisti). Pravicový extémizmus sa spája s rasizmom (antisemitizmus, antisionizmus), ale aj s antikapitalizmom (tzv. Nová generácia, nacionalisti)," vysvetľuje Samson.
PRAVICOVÝ EXTRÉMIZMUS
Slovenská polícia upozorňuje na dve základné skutočnosti, ktoré sa týkajú našich špecifík. Prvou je skutočnosť, že extrémna pravicová scéna sa stotožňuje len s hnutím Skinheads. Avšak popritom exitujú aj skupiny, ktoré ideovo vychádzajú z neofašistických a fašistických myšlienok a tradícií. "Tieto predstavujú pre spoločnosť minimálne rovnaké, ak nie vyššie riziko. V týchto organizáciách pritom pôsobia aj osoby z bežného občianskeho prostredia", upozorňuje Ivo Samson.
Druhou skutočnosťou je aj výrazný posun k organizovanosti daných skupín, čo do roku 1995 bolo skôr výnimočným javom. V správe o činnosti Slovenskej informačnej služby za rok 2001 sa píše, že činnosť pravicovej scény čoraz výraznejšie podporujú vysokoškolsky vzdelaní mladí ľudia, ktorí hnutie Skinheads vnímajú ako prípravnú platformu pre formovanie politického názoru budúcich členov.
ĽAVICOVÝ EXTRÉMIZMUS
Ľavicový extémizmus sa všeobecne hodnotí menej prísne a spoločnosťou je vnímaný oveľa tolerantnejšie. "Dôvodom je najmä to, že väčšina týchto skupín verejne nedeklaruje potlačovanie práv a slobôd ostatných občanov," hovorí Ivo Samson a dopĺňa: "Avšak podľa polície je podceňovaná skutočnosť, že v prípade realizácie cieľov ľavicových extrémistov môže dôjsť k priamemu ohrozeniu pluralitnej demokracie a občianskych slobôd."
Ľavicovo orientovanú scénu na Slovensku tvoria, podľa zistení polície, hnutia a skupiny anarchistov, antiglobalistov, radikálnych ekológov a tzv. punkáčov. Členská základňa je tvorená mladými ľuďmi, ktorých spája potenciál protestu proti všetkému. Má však svoje špecifické symboly, ku ktorým patrí deklarovaný odpor proti konzumnému spôsobu životu (supermarkety, autá, chemický priemysel).
ČÍM SA LÍŠIA?
Rozdiely medzi jednotlivými typmi extrémistických skupín sú aj v úrovni vzdelania a v sociálnom postavení. "Kým ľavicový extémizmus má väčšie zázemie na akademickej a kaviarenskej pôde, pravicoví extrémisti sa schádzajú v krčmách a na uliciach. Čo sa týka sociálneho postavenia, tak "ľavičiari" pochádzajú z vyšších vrstiev a nemajú majetkové problémy, "pravičiari" majú skôr nižšie sociálne postavenie. Len zriedka však ide o skutočný záujem o idey (o národ, o pracujúcich). Ide skôr o psychickú potrebu sa identifikovať s alternatívnou ideológiou v prostredí podobných ľudí." hovorí o charakteristických črtách členov týchto skupín.
ČO HOVORÍ ZÁKON
Za príslušnosť k extrémistickej skupine nemôže byť nikto odsúdený. Človek môže byť odsúdený len za konkrétne spáchaný trestný čin, ktoré sú uvedené v Trestnom zákone. Do 31.12.2005 je to zákon číslo 140/1961 Zb. Zákon číslo 300/2005 Z. z bude účinný od 1.1.2006
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.