vstup do eurozóny, takzvaného systému výmenných kurzov ERM II. V ňom sa menám kandidátskych krajín nepovoľujú prílišné výkyvy kurzu k euru.
Prvou lastovičkou v tomto ohľade sa stalo Slovensko, ktoré do ERM II už vstúpilo. Odteraz sa kurz slovenskej meny nesmie odchýliť o viac ako 15 % od stanovenej hodnoty eura, a to po dobu najmenej dvoch rokov. Slovenský krok okamžite rozvíril obdobné debaty i v Česku a Poľsku. "Nie je dôvod sa do ERM II ponáhľať," nechal sa v pondelok počuť Tomáš Prouza, námestník ministra financií. ČR by podľa neho mala do režimu obmedzeného kolísania kurzu vstúpiť v druhej polovici roka 2007. Tam by malo zotrvať len nevyhnutne potrebný čas. To znamená, len zhruba dva roky pred predpokladaným termínom prijatia jednotnej európskej meny, uviedlo Ministerstvo financií ČR.
Čo bude vstup do ERM znamenať pre podniky a spotrebiteľov? Nič prevratného, zhodujú sa analytici. "Ale tým, že zafixujeme výmenný kurz, zvýši sa riziko špekulatívneho útoku na menu. Na to poukazuje i Česká národní banka," pripúšťa Eva Zamrazilová z Komerčnej banky. Podobný názor má i Josef Jeřicha z ING Wholesale Banking: "Prvotná slovenská skúsenosť, teda prudké posilnenie meny, ukazuje, že vstup do ERM II špekulatívny kapitál priťahuje," dodáva Jeřicha. To sa dalo sledovať i v minulosti. Špekulanti zahýbali trebárs s kurzom líry. Ťažkosti s výkyvmi kurzu talianskej meny dokonca prispeli k tomu, že sa pôvodne povolená odchýlka kurzu v roku 1993 rozšírila z 2,25 na dnešných 15 %.
Ako sa s účasťou v ERM II vyrovná Slovensko, bude dôležitým vodidlom i pre Česko, povedal člen bankovej rady ČNB Jan Frait. Teraz je pravdepodobné, že koruna bude v nasledujúcich rokoch posilňovať. Od toho, kam až posilní, sa bude odvíjať i centrálna parita v ERM II. Konečný kurz bude výsledkom dohody ČR s EÚ, mal by sa však odvíjať od toho tržného.
Podľa Jeřicha by koruna za dva roky mohla byť na úrovni okolo 28 CZK/EUR. "Táto hodnota by z dnešného pohľadu predstavovala tvrdú výzvu pre exportérov," povedal Petr Zahradník z Českej sporiteľne. To znamená, že sa rad firiem ani v budúcnosti nezaobíde bez zaistenia proti kurzovým výkyvom.
Rovnako ako Česko, ani Poľsko sa nebude do ERM II ponáhľať. Povedal to v pondelok hlavný ekonomický poradca poľského premiéra Marek Zuber. "Domnievam sa, že to bude v tomto parlamentom období, teda do roku 2009," dodal. "Je lepšie sa pripojiť k výmennému režimu na poslednú chvíľu, ako tam zostať päť rokov," povedal Zuber. Ďalšie maastrichtské kritériá však poľská vláda chce splniť čo najskôr, ubezpečil. Dátum prijatia eura však nová poľská vláda odmieta spresniť. Predchádzajúca vláda počítala s rokmi 2009 alebo 2010.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.