Pondelok, 19. október, 2020 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Svitek si najviac cenil bojovnosť

Košice - Šieste euroligové vystúpenie znamenalo pre basketbalistky K Cero I. C. P. šiestu prehru. Ak by chceli jedného z favoritov C skupiny

Košičanky dostať na lopatky, museli by podať nadštandardný výkon. Ten včerajší v meraní síl, ktoré prehrali 56:71 mal viacero plusov, ale aj kopec mínusov. Hráčky nášho majstra zápas neodpochodovali, no v niektorých činnostiach ťahali za kratší koniec. Trebárs v doskakovaní, ale aj strát lôpt bolo na strane Košíc primnoho na to, aby sa konala senzácia. Litovský tréner Algirdas Paulauskas si najskôr na adresu družstva K Cero I. C. P. neodpustil komplimenty. "Domáci hrali dobre, je to sympatický tím. Pre nás to bol ťažký zápas, ale treba povedať, že máme väčšie euroligové skúsenosti a tie nám dopomohli k víťazstvu. Košičanky sa snažili o rýchly basketbal, urobili niekoľko vydarených protiútokov. My sme hrali až veľmi individuálne, chýbal k tomu viac kolektívny duch," hodnotil kormidelník víťazného tímu.

Na košickej striedačke velil Štefan Svitek, keďže nový tréner Vladimír Karnay sa žezla ujme až dnes. "V prvom rade musím konštatovať, že naše hráčky chceli, bojovali, odviedli maximum. Na strane súpera však boli individuality, skúsenosti, majstrovstvo hráčok, ktoré sa vedia presadiť v krízových okamihoch. Mali sme viac nevynútených strát lôpt, ale musím ozrejmiť, že jasným pokynom bolo snažiť sa o čo najviac rýchlych protiútokov, takže preto tie straty. Problémy sme mali aj s obranným doskakovaním. Aj keď nám súper odskočil, stále sme sa pozviechali, dostali späť do tempa. Konečný výsledok hovorí aj o väčšej vyhratosti hostí, ale veľký pokrok je už to, že oproti predchádzajúcim zápasom tam bolo z našej strany oveľa viac bojovnosti," rýchlo našiel pozitíva doterajších asistent trénera Jányho. V pozícii hlavného kouča bol pri ženskom tíme po prvý raz v kariére. Tak nás zaujímalo, či v stretnutí, ktoré bolo aj v televíznom prenose, na neho nedoliehala nervozita. "Ak ste ako hráč, je to ľahšie. Trošku ma hlava bolí z toho všetkého rozmýšľania, ale to patrí k tomu. Ani som nebol veľmi nervózny, veď to bol celkom dobrý zápas. Na strane litovského klubu bola väčšia individuálna kvalita." Svitek priznal, že chlieb sa mohol lámať už v úvode, keď hosťujúce družstvo potiahli Američanka Douglasová, či stále veľmi platná Streimikyteová.

"Niekoľkokrát nás rozobrali. Douglasová nám robila problémy svojimi dravými vnikmi, po ktorých buď zakončovala, alebo to zhodila na voľnú spoluhráčku. To je o tom individuálnom kumšte. My sme v situáciách jedna na jednu robili chybu napriek tomu, že hráčky vedeli, ktorá zo súperových hráčok má aké prednosti a slabiny. Často sme to nevedeli zužitkovať." V tretej štvrtine odpískali rozhodcovia Američanke Johnsonovej úmyselnú chybu. Neuplynulo veľa sekúnd a technickú chybu videl tréner Svitek. "Tréner niekedy naschvál provokuje rozhodcu. V tom okamihu som nezbehol ani do ihriska, ani nepovedal niečo, čo sa nepatrí. Len som zakričal, že boli tri sekundy a tie tri sekundy boli celkom jednoznačné, takže to bola jasná chyba rozhodcu. Tie kopili od začiatku stretnutia. Veď po desiatich minútach nemal Vilnius ani jeden faul a my sme ich mali na konte päť či šesť. V štvrtej štvrtine začali trochu inak pískať. Ale nemyslím si, že v konečnom dôsledku rozhodcovia napriek ich výkonu zápas ovplyvnili, lebo súper si to kontroloval až do konca. Škoda, že sme nešli, keď na to bola príležitosť pod 10-bodovú hranicu, možno by znervózneli, vyzeralo by to ináč. Ale aj s niektorými vecami, ktoré sme predviedli a bolo ich dosť môžeme byť spokojní," dodal Svitek.