listín spoločností.
Zmeny čakajú od januára Nemocnicu ministerstva obrany v Bratislave, Leteckú vojenskú nemocnicu v Košiciach, Vojenské klimatické kúpele Tatranské Matliare, Vojenský vysokošpecializovaný ústav pre choroby pľúcne Nová polianka a Vojenský kúpeľný ústav Piešťany. Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku sa transformuje až k 1. júlu 2006. Vyčlení sa z nej rozpočtová časť, ktorá bude plniť úlohy pre ozbrojené sily.
Dlh vo vojenskom zdravotníctve sa za posledné roky vyšplhal na 400 miliónov korún. Zariadenia, z ktorých sa stanú akciovky od januára, ministerstvo preto do konca roka oddlží príspevkom zo svojho rozpočtu. Rezort nechce, aby nemocnice začínali na voľnom trhu s deficitom. "My chceme tieto nemocnice pustiť na voľný trh nula k nule," povedal Liška.
Po transformácii bude mať štát v zdravotníckych zariadeniach 100-percentnú účasť. Podiel nesmie v budúcnosti podľa zákona klesnúť pod 51 percent. V dôsledku znižovania počtu vojakov základnej služby a nástupu profesionálnej armády služby vojenských nemocníc využíva v súčasnosti na 80 percent civilné obyvateľstvo a iba 20 percent príslušníci ozbrojených síl.
Podľa riaditeľa úradu vojenského zdravotníctva Richarda Kozára nie je možné, aby rezort sanoval zo svojho rozpočtu nedostatok financií vo verejnom poistnom systéme a negatívne hospodárske výsledky príspevkových zdravotníckych zariadení, ktoré poväčšine využívajú civilní občania.
Vojenské technické ústavy a rekreačné zariadenia v pôsobnosti ministerstva obrany sa zmenia na akciové spoločnosti so stopercentnou majetkovou účasťou štátu. O transformácii príspevkových organizácii rozhodla vláda tiež včera. Zmeny čakajú Vojenský technický a skúšobný ústav Záhorie, Vojenský technický ústav Liptovský Mikuláš, Vojenský letecký technický a skúšobný ústav Košice, ako i Vojenské zotavovne Smrekovica a Zemplínska Šírava. Vznik akcioviek sa predpokladá od 1. januára 2006, okrem ústavu Záhorie, kde sa tak stane najneskôr do konca budúceho roka.
Ministerstvo vykoná nepeňažný vklad do akciových spoločností, bude ich zakladateľom a jediným akcionárom. Všeobecná hodnota nepeňažných vkladov bude pri každej spoločnosti viac ako milión korún. Rezort obrany argumentuje, že transformácia príspevkových organizácií prinesie zníženie nákladov zo štátneho rozpočtu na zabezpečenie ich činnosti a umožní novovzniknutým akciovým spoločnostiam účinnejšie využívať výhody komerčného prostredia. "Tieto spoločnosti nás zaťažovali viac, ako sme si mysleli, že by bolo vhodné," povedal Liška. Myslí si tiež, že podnikanie na voľnom trhu spoločnostiam prospeje. "Tie služby, ktoré my v plnej miere nevieme využiť, budú môcť využívať aj iné spoločnosti," uviedol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.