vína. Zberom úrody ale starostlivosť o vinohrad vôbec nekončí.
Od konca leta sa vinica pripravuje na obdobie vegetačného pokoja. Na konci leta sa spomaľuje rast letorastov, nastáva ich drevnatenie. Dobré vyzretie jednoročného dreva je hlavným predpokladom úspešného prezimovania vinohradu. Odolnosť závisí na množstva vody, ktorá zostane v pletivách po vyzretí a množstve nahromadených rezervných látok (cukrov a minerálnych látok). Aj keď je vinná réva teplomilná rastlina, znáša teploty až do -20 °C. Nie všetky orgány kra révy ale znášajú mrazy rovnako. Najmenej sú odolné korene, namŕzajú už pri -7 °C. Naopak nízke teploty znáša najlepšie kambium starého dreva. Ak mrazy poškodia hlavný a vedľajšie pupene na jednoročnom dreve, ker sa na jar prebudí zo spiacich pupeňov vyrastajúcich zo starého dreva.
Jednotlivé odrody sa vyznačujú rôznou, geneticky danou odolnosťou proti zimným mrazom. Medzi odrody so zvýšenou odolnosťou patrí napríklad 'Muškát Ottonel', 'Rizling rýnský' a 'Rizling vlašský', 'Veltlínské červené rané' a 'Zweigeltrebe'. Medzi menej odolné odrody v našich podmienkach patrí 'Müller Thurgau', 'Sylvánské zelené', 'Pálava', 'Frankovka' a väčšina introdukovaných stolných odrôd.
Pár dobrých rád
Už pri zbere hrozna si musíme všímať, ako plodí a akú majú vitalitu jednotlivé kríky. Označíme si kríky v zlom zdravotnom stave, napadnuté vírusovými chorobami a dlhodobo optimálne nerodiace. Práve teraz je vhodný čas na ich odstránenie.
V prípade, že sa jedná o mladú vinicu, môžeme po dôkladnom zrekultivovaní pôdy zasadiť na voľné miesto nové jedince. Ak je už vinohrad rodiaci, uvolnené miesto radšej vyplníme susednými kríkmi pomocou vhodne zvoleného jarného rezu a tvarovaním.
Ak je veľmi suchá jeseň, je vhodné vinicu zavlažiť. Rast koreňov a ich potreba vody totiž pokračuje aj v tomto období. Kríky, ktoré neboli dostatočne zásobené vodou pred príchodom zimy, sú náchylnejšie na namrznutie.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.