európskom priestore získava komplexné informácie (okrem vlastných pozorovaní) vo forme signalizácie od manažmentu ochrany viniča. Štátne hydrometeorologické organizácie so sieťou meteorologických staníc a poľnohospodárske ústavy usmerňujú ochranu na poznatkoch praxe a výskumu.
Základné informačné údaje z mnohých staníc napojených na internet (napríklad v SRN) sú pravidelne vyhodnocované, pričom slúžia na predpoveď počasia v regióne. Pomocou internetu sa robí prognóza a signalizácia výskytu jednotlivých hubovitých chorôb, spracúvajú sa komplexné postupy ochrany viniča. Pestovateľ zvyšuje rozsah použitia programu podľa vlastných skúseností, podľa podmienok svojho vinohradu, rezistentnosti odrody a jej zdravotného stavu, opakovania choroby a podobne. Tieto údaje sú dôležité vzhľadom na ekonomickú efektívnosť pestovania a ochranársky efekt porastov. Záhradkár sa poisťuje aj preventívnymi zákrokmi, ktoré však často robí zbytočne - bez ohľadu na biológiu huby či na možnosť ochorenia viniča.
Sledovanie podmienok pre šírenie patogéna sa spresňuje v jednotlivých fenologických fázach rastu a vývinu vegetatívnych i generatívnych orgánov viniča. Prax pre agrotechnické zásahy si môže vytvárať pomyselné kratšie obdobia, napríklad podľa dĺžky prírastkov letorastov, bobúľ veľkosti hrášku, uzatvárania strapcov a podobe. Podľa fenologických fáz sú sumarizované teploty vzduchu, atmosférické zrážky, slnečný svit a iné ekologické faktory, ktoré slúžia managmentu na tvorenie programov - schém ochrany.
Vo vinohradníckych krajinách sa každoročne publikuje na internete zoznam povolených insekticídov, herbicídov a fungicídov proti múčnatke, peronospóre, plesni sivej a iným ochoreniam, s udaním podmienok rozvoja a šírenia patogéna. Je potešiteľné, že fytosanitárne aktuality sa aj u nás publikujú takýmto spôsobom. Pomáhajú tak potláčať výskyt chorôb a škodcov vo vinohradoch.
Prof. Ing. Alojz VEREŠ, DrSc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.