čo sa v akom krmive nachádza a čím je vhodné koníky kŕmiť?
Peter Č., Trebišov
Koncentrované - jadrové krmivá
Ovos - ľahko stráviteľné živiny, priaznivý účinok na temperament koňa (alkaloid avenin, stláčaním - pri styku so vzduchom sa avenin ničí).
Jačmeň - má vyššiu kŕmnu hodnotu, ale ovos je vhodnejší. Je príliš tvrdý, musí sa šrotovať alebo variť. Väčšie dávky spôsobujú koliky.
Pšenica - má vysoký obsah bielkovín a priaznivý vplyv na tvorbu sily svalstva a tuku v organizme. Vo väčšom množstve spôsobuje zachvátenie kopýt, denná dávka nesmie prekročiť 0,5 kg.
Kukurica - pre kŕmenie plnokrvníkov sa príliš nehodí pretože zvieratá veľmi tučnejú, strácajú temperament a žriebätá sa viac potia. Pre tvrdosť zrna sa musí lámať, drviť alebo šrotovať.
Zrná strukovín - bôb - má dobrý účinok na tvorbu svalstva a podporuje rast žriebät, po kŕmení sa objavujú lymfatické kĺby. Bôb je náročný na uskladnenie, pred podávaním sa musia drobiť, namáčať, aby napučal, inak pučí v črevách a pôsobí koliky.
Zrná olejnín - ľanové semienko - pôsobí priaznivo na tráviace ústrojenstvo, pri nachladení, má mierne preháňacie účinky, pri lienení dodá srsti lesk.
Priemyselné odpady
Pšeničné otruby - miere preháňací účinok, priaznivo pôsobí skôr na kondíciu než tvorbu energie, pri dlhodobejšom podávaní spôsobujú spohodlnenie zažívacieho traktu s možnosťou následných kolík.
Sladový kvet - obdobné účinky, podobne ako pšeničné otruby.
Cukrovarské odrezky - nie sú obvyklé, pred kŕmením sa musia namáčať, schutňujú kŕmnu dávku.
Melasa - prídavok k hlavným krmivám, obsahuje veľmi ľahko stráviteľný cukor, je zdrojom sily a tepla, má preháňací účinok. Po kŕmení sa musia žľaby čistiť, pretože kvasí, nesmie sa ani riediť do zásoby.
Mlieko kravské, kozie - vodnaté krmivo, pre žriebätá až 10 l/deň, musí sa dodržiavať prísna čistota pri kŕmení mliekom.
Taktiež sa skrmujú objemové krmivá a okopaniny.
Minerálne prísady - Dostatok min. látok je dôležitý na tvorbu kostry. Kostitvorné min. látky sú vápnik, fosfor, sodík, draslík, stopové prvky železa a pod. Min. látky sa dopĺňajú priamo do kŕmnej dávky alebo na lízanie. Plavená krieda a vápno obsahujú fosfor a vápnik. Krmná soľ na lízanie alebo drvená v kŕmnej dávke vyrovnáva hladinu draslíka a sodíka v organizme.
Vitamíny
Vitamín A (antixeroftalmický) je nevyhnutný pre rast. Nachádza sa v zelenom krmive, mrkve či v dobre usušenom sene.
Vitamín B (antineuritický) je dôležitý pre nervovú sústavu. Obsahujú ho kvasnice.
Vitamín C (antiskorbutický) podporuje chuť k žrádlu. Potrebné množstvo je v okopaninách.
Vitamín D (antiskorbutický, protikrivičný) reguluje výmenu kostitvorných látok a správny pomer vápnika a fosforu. Pri nedostatku dochádza k mäknutiu kostí. Obsahuje ho dobré seno a samozrejme slnečné žiarenie.
Vitamín E (antisterilný) ovplyvňuje plodnosť a je obsiahnutý v zelenom krmive.
(jv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.