Európa zažila vo svojej histórii rozličné typy terorizmu, aktivity organizácie al
S cieľom čeliť radikalizácii a teroristickému náboru sa EÚ rozhodla uskutočniť opatrenia vedúce k prerušeniu aktivít sietí a jednotlivcov, ktorí nabádajú ľudí na teroristické akcie. Takisto chce zaistiť, aby názor väčšiny prevládol nad názorom extrémistov. Stratégia tiež zdôrazňuje nutnosť podporovať dôraznejšie bezpečnosť, spravodlivosť, demokraciu a príležitosti pre všetkých a súčasne dodržiavať základné ľudské práva.
Súčasťou stratégie je efektívnejšie monitorovanie internetu, výmena národných expertíz a analýz, obmedzenie aktivít osôb zohrávajúcich dôležitú úlohu v radikalizácii vrátane tých, ktorí sú vo väzení alebo pôsobia v školách. EÚ chce tiež vyvíjať aktivity, ktoré majú zabrániť jednotlivcom v prístupe k teroristickým výcvikovým centrám, pričom sa budú zameriavať najmä na tých, ktorí cestujú do konfliktných zón. Rada si uvedomuje i potrebu vytvorenia legálneho rámca pre zabránenie jednotlivcom, aby nabádali k násiliu a legitimizovali ho.
Dôležité je tiež zakročenie proti propagácii extrémistických názorov, ktoré vedú k schvaľovaniu násilia. V tejto oblasti sa rada zhodla na potrebe intenzívnejšieho zapojenia moslimských organizácií a náboženských skupín, ktoré odmietajú prekrútenú verziu islamu predkladanú al-Káidou.
Členské štáty budú túto stratégiu uplatňovať individuálne i spolu za pomoci Európskej komisie a ostatných orgánov únie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.