hydinu a koordinovaného pohotovostného plánu v prípade nakazenia človeka.
Parlament navrhol zlepšenie systémov včasného varovania a okamžité upovedomenie príslušných orgánov členských štátov aj v prípade, ak by išlo len o predpoklad výskytu nízkopatogénnej formy vírusu. Poslanci prijali aj pozmeňujúce návrhy, ktoré požadujú, aby sa hydina a vtáctvo napadnuté touto formou vírusu zabíjalo. Okrem toho sa návrh venuje aj sprísneným opatreniam, ktoré by sa zaviedli v prípade výskytu vírusu v krajinách susediacich s EÚ.
Podľa EP treba tiež vypracovať koordinované pohotovostné plány, ktoré by mali byť založené najmä na spolupráci medzi členskými krajinami a na prioritnej vakcinácii určitých skupín obyvateľstva. Komisia má byť v prípade vypuknutia vírusu mimo EÚ schopná konať do 24-hodín a zaviesť potrebné opatrenia vrátane karantény, cestovných obmedzení, či dezinfekcie letísk prijímajúcich lety z určitých regiónov.
Poslanci sa venovali aj otázke financovania veterinárnych výdavkov v súvislosti s výskytom vírusu a odporučili zaviesť rovnakú úroveň spolufinancovania pre náhly výskyt oboch foriem vírusu vtáčej chrípky - jeho nízko - i vysokopatogénnej formy. Na financovaní by sa v oboch prípadoch mali členské štáty podieľať 50 percentami a rovnakou čiastkou má prispieť aj únia. Parlament tiež podporil myšlienku, podľa ktorej by mal príspevok EÚ v prípade vakcinácie predstavovať až sto percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.